دانستنی های ویدئو کنفرانس

اصول ویدئو کنفرانس در دورکاری

ویدئو کنفرانس در دورکاری

با توجه به اینکه سازمان ها و ادارات بیشتری عملکرد خود را به دورکاری تغییر داده‌اند باید یاد بگیریم که چطور تمام جنبه‌های کار کردن به صورت دیجیتالی را به کار ببریم. جلسات در حال حاضر در اقصی نقاط دنیا به صورت کاملاً آنلاین برگزار می‌شوند که نشان می دهد ما مجبوریم در تماس های ویدئو کنفرانس بسیار زیادی شرکت کنیم. اگر تجربه چندانی برای کار با ویدئو کنفرانس ندارید، مدتی طول می‌کشد تا به آن عادت کنید. به خصوص در صورتی که کل اعضای تیم شما در حال حاضر مجبورند دور کاری کنند. هر چند در نظر گرفتن آن مثل یک جلسه خصوصی می تواند مفید باشد اما نکاتی نیز وجود دارد که هنگام برقراری تماس ویدئویی باید در نظر بگیرید. در ادامه راهنمایی در خصوص بایدها و نبایدهای ویدئو کنفرانس در دورکاری ارائه کرده‌ایم.

الزامات شرکت در یک جلسه ویدئو کنفرانس

  • مکانی مناسب مهیا کنید

اگر می توانید یک مکان خصوصی برای برقراری تماس پیدا کنید و اگر نمی توانید از هدفون برای به حداقل رساندن صداهای مزاحم اطراف استفاده نمایید. اگر هم اتاقی، همسر یا اعضای خانواده شما حضور دارند و از خانه دور کاری می کنند یا با شما در خانه زندگی می کنند، پیش از شروع تماس ویدیویی آن ها را با خبر کنید که می خواهید در یک جلسه حضور داشته باشید تا مزاحمت‌های آن ها به حداقل برسد.

دستگاه یا دوربین خود را به نحوی تنظیم کنید که تصویر شما بدون هیچ گونه مانعی و به وضوح دیده شود. خیلی دور از دوربین یا بسیار نزدیک به آن نیز ننشینید. اگر از دوربین جداگانه استفاده می کنید آن را نزدیک صفحه نمایش قرار دهید. بهتر است دوربین را نزدیک سطح چشم خود قرار دهید به این ترتیب زمانی که به صفحه نمایش نگاه می کنید به نظر می‌رسد که در چشمان مخاطبی که با او صحبت می کنید، خیره شده اید.

 مطمئن شوید که صورت شما کاملاً روشن است. نور طبیعی و نوری که از یک جهت می تابد بهترین حالت خواهد بود. البته نوری که از بالای سر تابیده می شود نیز نتیجه خوبی دارد اما در صورتی که نور از پشت سر شما بتابد چهره تان به سختی دیده می شود. اگر نمی توانید نوری که از پشت تابیده می شود را تغییر دهید سعی کنید یک چراغ دیگر در قسمت جلو و در یک طرف صورت خود قرار دهید.

اطراف خود را تمیز کنید. پیش از شروع تماس تصویری دوربین خود را روی لپ‌تاپ روشن کنید و یا دوربینی که خارج از لپ‌تاپ قرار دارد را تنظیم کنید تا بتوانید ببینید در پس زمینه شما چه چیزهایی دیده می شود و بررسی کنید که آیا با آنچه که در تماس ویدئویی نشان داده می شود مشکلی ندارید. لباس هایی را که اطراف افتاده از صحنه خارج کنید و مطمئن شوید که هر چیزی که روی دیوارها آویزان است جلوه خوبی دارد و البته می توانید در صورتی که زمان کافی برای مرتب کردن فضای خود ندارید از یک پس زمینه مجازی استفاده کنید.

  • ظاهری آراسته داشته باشید

یکی از مهمترین مزایای کار کردن از خانه این است که می‌توانید در کل روز سویشرت و لباس های راحت به تن کنید اما هنگام برقراری تماس ویدئویی چنین ظاهری مناسب نیست. در ویدئو کنفرانس نیز باید همانطور که در جلسات حضوری حاضر می شدید لباس بپوشید و مطمئن شوید که تمام دستورالعمل های لازم برای نحوه پوشش در محل کار را رعایت کنید. نیازی نیست که فراتر از این عمل کنید به عنوان مثال در صورتی که به طور معمول این کار را انجام نمی دهید حتماً بخواهید آرایش کنید. داشتن ظاهری آراسته، معقول و منطقی به نظر می‌رسد.

بهتر است از پوشیدن لباس های راه راه یا پرنقش و نگار خودداری کنید چون احتمالا روی تصویر دوربین اختلال ایجاد می کند. پوشیدن لباس به رنگ سفید روشن یا بلوز سیاه ممکن است موجب شود دوربین نور را به طور خودکار تنظیم کند و چهره شما به خوبی دیده نشود. بهتر است لباسهایی با رنگ زننده نپوشید البته جلب توجه کردن در شرایط مناسب مانعی ندارد.

  • برقراری تماس را امتحان کنید

فکر خوبی است که نرم افزار ویدئو کنفرانس را قبل از شروع تماس امتحان کنید به خصوص اگر تابحال از آن استفاده نکرده اید. همچنین از قوی بودن سیگنال وای فای خود و متصل بودن دستگاهتان به برق یا فول بودن باتری آن مطمئن شوید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کپچا 7 × = 63