دانستنی های برد هوشمند

برد هوشمند چه هستند؟

برد هوشمند

 در حال حاضر معلمان در سراسر جهان ،به قدرت فن آوری بردهای هوشمند در یک کلاس درس پی برده اند ، این فن آوری به دانش آموزان جهت یادگیری محتوای بیشتر در زمان کوتاه تر کمک می کند . این تکنولوژی ، همچنین به دانش آموزان در جهت افزایش اعتماد به نفس و به معلمان در جهت کسب اطلاعات بیشتر کمک می نماید بطوریکه بیشترین تاثیر را در امور دارند. برد هوشمند یکی از بزرگترین فن آوریهایی است که انقلابی نوین در مدارس ، آموزشگاهها و موسسات ایجاد کرده است. در سراسر جهان دانش آموزان و معلمان هم اکنون در حال استفاده از مزایای این تکنولوژی در کلاس های درس خود می باشند.
این مقاله قصد دارد کمک کند تا درک بیشتری را در مورد این تکنولوژی و آنچه ممکن است نیاز به در نظر گرفتن آنها قبل از خرید داشته باشید را مهیا نماید. مواردی همچون : چگونه کار می کند؟ چه کاری انجام میدهد؟ برخی از مطالعات نشان می دهد که حتی در صورت استفاده کامل از برد هوشمند نیز شما نیاز به دانستن اطلاعاتی در مورد جنبه های مختلف فنی دستگاهی که از آن استفاده میکنید دارید. اگر چه که درک این راه کارها کار مهمی است، اما افرادی که معتقدند این کار برای کاربر موفق در استفاده از برد ضروری نیست ، سخت در اشتباهند ! قطعا شما نیاز به دانستن اصول اولیه برای شروع به کار با این دستگاهها دارید.چیزی که مهم است اینست که شما باید بدانید چگونه از برد در کلاسهای درس خود استفاده کنید. با این حال ، اگر شما در خرید بردها نکات مثبت و نیز مشکلات آن را در نظر بگیرید ، قادر خواهید بود انتخاب دقیقتری مطابق با نیاز خود داشته باشید.

فقط یک موس
هنگامی که شما پشت کامپیوتر می نشینید برای کنترل صفحه نمایش قاعدتا از ماوس استفاده میکنید، ماوس دستگاه رابطی است که به شما اجازه فعال کردن آیکون ها و ویژگی های دیگر نرم افزار در حال اجرا بر روی دستگاه را می دهد. برد هوشمند دقیقا به همین صورت عمل میکند. برد به خودی خود یک کامپیوتر نیست، حتی یک سی دی رام ندارد وبطور کامل متکی بر وجود یک کامپیوتر و یا لپ تاپ و پروژکتور جهت کار کردن است. این به این معنی است که هر آنچه که شما به طور معمول در کامپیوتر خود اجرا کنید می توانید با برد هوشمند انجام دهید. تمامی نرم افزار هایی که ممکن است به راحتی از میز کار خود اجرا کنید هم اکنون می توانید در جلوی کلاس درس داشته باشید.دکمه ی سمت چپ موس در واقع انگشت شما روی برد میباشد.
به منظور شروع استفاده از برد شما باید یکبار اتصال تمام کابل ها را انجام داده و جهت یابی و کالیبره کنید. کالیبراسیون با استفاده از نرم افزاری که توسط  شرکت تولید کننده ارائه شده است صورت می پذیرد و این اجازه را می دهد تا کامپیوتر، برد هوشمند  و ویدئو پروژکتور با هم کار کنند. با فشار دادن و یا کلیک کردن بر روی هر یک ازنقاط  ، شما در حال ارتباط با کامپیوتر هستید و به همین دلیل برد هوشمند، دقیقا همان جایی که تصویر پیش بینی شده است را آشکار میکند. هنگامی که شما بر روی یک آیکون دوبار کلیک کنید کامپیوتر می داند که  دقیقا چه کاری انجام دهد و چه نرم افزاری باز شود.بدیهی است اگر اشاره گر از جایی که شما اشاره کرده اید خیلی دور به نظر برسد، شما باید مجددا برد را کالیبره و جهت یابی کنید.
هرچند که اغلب این فرایندها، به نوع تنظیماتی که در کلاس درس خود دارید وابسته هستند. اگر ویدئو پروژکتور خود را روی سقف نصب نموده اید فقط ممکن است نیاز به انجام این کار یک بار در ماه برای اطمینان باشد. با این حال، در تجربه من، داشتن یک کلاس از دانش آموزان پر جنب و جوش در اتاق و پروژکتور روی سقف نیاز به کالیبره کردن مجدد دارد.
تنها زمان دیگرکه شما ممکن است نیاز به کالیبره کردن داشته باشید هنگامی است که شما کامپیوتر مورد استفاده را عوض کنید. به یاد داشته باشید که فرآیند کالیبراسیون اجازه می دهد تا برد درک بهتری از تصویر و کامپیوتر داشته باشد. شما از برد در واقع  به عنوان یک موس بزرگ استفاده میکنید.
همچنین تنظیمات کالیبراسیون خودکار به این معنی است که شما دیگر لازم نیست این فرایند را انجام دهید و بطور خودکار خودش انجام می دهد.

قلم یا انگشت ؟
تا همین اواخر به نظر می رسید سئوال بکاربردن انگشت یا قلم دراستفاده از برد هوشمند از چگونگی کارکرد برد در ذهن مخاطبین بمراتب مهمتراست. بعقیده شما استفاده از کدام مورد برای دانش  آموزان بهتر است ؟ قلم یا انگشت ؟ استفاده از یکی از این دو بسته به گروه سنی تحت آموزش و شرایط مدرسه متغیر است. شرکت هیتاچی ژاپن با معرفی استار برد جدید خود دغدغه استفاده از قلم یا انگشت را بطور کامل از میان برده است ، چرا که می توان همزمان از هر دو مورد استفاده کرد. اینگونه بنظر می رسد که شرکتهای بزرگ تولید کننده برد در حال ارتقا هرچه بیشتر سیستمهای خود هم از نظر سخت افزاری و هم نرم افزاری میباشند تا همچنان بتوانند در بازار رقابتی خود بدرخشند ، اگر چه هنوزهم تفاوتهایی وجود دارد :
تولید کنندگان  TEAMBOARD  و SMARTBOARD  دارای یک محصول آنالوگ هستند که بواسطه یک فرآیند مقاومتی که بین دو صفحه وجود دارد کار میکنند. بردها از دو لایه که بینشان کمی فاصله وجود دارد تشکیل شده اند و هنگامی که شخص صفحه را بواسطه انگشت خود یا قلم لمس می کند ، یک سیگنال به عنوان ارتباط بین برد و کامپیوتر فرستاده می شود .
با این حال محصول SMART ، به مراتب پیشرفته تر است. با آغازتولید سری جدید استار برد در حال حاضر این قابلیت را دارا هستند که به طور خودکار عملی را که شخص می خواهد انجام دهد ازطریق حرکاتی که او انجام می دهد متوجه شوند. بعنوان مثال هنگامی که شخص دست مشت کرده خود را روی سطح قرار دهد بطور خودکار پاک کن سیستم فعال میشود و یا هنگامی که نوک انگشت خود را روی بورد به مدت چند ثانیه نگه دارد کلیک راست انجام می شود.
این بردها از تکنولوژیِ infrared استفاده کرده و در نتیجه می توانند هر سطحی را به یک برد هوشمند تبدیل نمایند. این بردها مجهز به یک قلم با باطری نیز می باشند.
در حال حاضر طیف وسیعی از دستگاه ها طراحی شده اند با این قابلیت که قادرند صفحه نمایش تلویزیون های عادی را به سطوح هوشمند دو طرفه تبدیل نمایند . این قابلیت از طریق استفاده از یک دستگاه خارجی به یک قاب نصب شده انجام می شود و اجازه می دهد تا کاربران صفحه تلویزیون را لمس کرده و با آن به تعامل بپردازند.البته این دستگاه تک کاربره می باشند و در یک زمان مشخص  تنها یک کاربر می تواند از طریق لمس انگشتان به کار با آن بپردازد. آنها هیچ ویژگی های خازنی نداشته و نیازی به استفاده از پروژکتور نیز ندارند .
بردهای سری جدید هیتاچی از یک دستگاه مرکزی ارسال کننده امواج بهمراه چندین قاب تشکیل شده است . این دستگاه مرکزی از طریق آهن رباهایی که در زیر آن قرار دارد بر روی سطح صاف فلزی قرار گرفته و سپس قابها نیز در طرفین و زیر آن قرار داده می شوند ، سپس سیگنالها ارسال شده و به آینه های متعدد و بسیار ریزی که در وسط این قابها قرار دارند برخورد کرده و روی صفحه انعکاس داده می شوند و تمام صفحه را در بر می گیرند و هنگامی که انگشت یا قلم این امواج را قطع می کنند ، برد با قدرت تشخیص بسیار دقیق و بالایی متوجه محل لمس صفحه می گردد.

بیش از یک کاربر!
در سال 2009، کمپانی Promethean تواناییی استفاده بیشتر از یک کاربر که مدتها پیش انتظار میرفت را منتشر کرد. اینکار با استفاده از توسعه دهنده تراشه دیجیتال برنامه ریزی شده در یک قلم دوم صورت پذیرفت به طوری که برد می تواند دو سیگنال را بطور همزمان خوانده و کاربران می توانند آزادی کامل جهت ارتباط برقرار کردن با یکدیگر، در هر نقطه از برد را داشته باشند. SMART  و هیتاچی نسخه جدید این توانایی و تغییرات پیشرفته خود را بسیار سریع برای کاربران دنبال کرده بطوریکه به عنوان یک قایق نجات ، تمام امکانات خود را برای ما و دانش آموزان ما در اختیار قرار داده اند .
هر دو برد هیتاچی و SMART  به کاربر قابلیت استفاده در بخش خاصی از برد را میدهند. هیتاچی در حال حاضر سری جدید خود را رونمایی کرده و شعار واقعی خود را “برد چند لمسی “قرار داده است.

 بیشتر در مورد نرم افزار و پشتیبانی بدانیم.
برای تمام محصولات در دسترس برد هوشمند، مهم تمرکز در نرم افزاری است که ارائه شده است. بطوری که اغلب این نرم افزارها و به روز رسانی های بعدی آن، سبب ایجاد توانایی معلم برای جذب بیشتر و منابع خلاقانه برای کلاس درس خود شده است و به معلمین در دوره تدریس سه یا چهار ساله با منابع درسی تازه و هیجان انگیز درصورت به روز رسانی بسته های نرم افزاری جدید این اطمینان را میدهد که این بسته ها به برد اضافه میگردند.
در واقع، پیشرفت نرم افزاری است که اجازه میدهد برد هوشمند توانایی خود را در کلاس درس نشان دهد و  مهارت های آموزشی خود را با استفاده ازتوانایی نرم افزارهای بردهای هوشمند توسعه دهند. همه معلمان عشق به یادگیری استراتژی ها و روش های جدید دارند و به ما که مشتاق یادگیری آموزش نوین هستیم ارائه میکنند.شرکت های ارائه دهنده برد هوشمند برای حضور مستمر در بازار  به طور مداوم نرم افزار خود را، بر اساس بازخورد استفاده معلمان از آن ، به روز رسانی میکنند. مطمئن باشید که این به روز رسانی رایگان بوده و برای طول عمر محصول مفید است.
شما همچنین باید پشتیبانی فنی، بودجه و آموزش ارائه شده را در هنگام خرید در نظر بگیرید. نکته دیگر اینکه در موقع خرید باید به رایگان بودن نرم افزار دقت کنید تا پس از یک سال مجبور به پرداخت هزینه برای دریافت نسخه جدید و اتلاف بودجه نباشید. افراد بدون آگاهی کافی حتی با داشتن استطاعت مالی نیز نمیتواند خرید مناسبی داشته باشد. در این مرحله است که باید استفاده آسان توسط دانش آموز و معلم بر برد های هوشمند تعاملی در نظر گرفته شود تا بتواند یک تاثیر واقعی بر تدریس ، یادگیری و سازگاری کلیدی که با کلاس داشته باشد را ایجاد کند. سازگاری در نوع نرم افزار به دانش آموز و معلم اجازه میدهد تا آنها قادر به وسعت بخشیدن در یادگیری و ایجاد و اشتراک گذاری منابع با یکدیگر بوده و بحث و تجربیات خود را با سایردانش آموزان در کلاس به اشتراک بگذارند. استفاده از برد هوشمند در کلاس درس کمک خواهد کرد که دانش آموزان به سرعت ، مهارت های خود را توسعه دهند و جهت استفاده از آن احساس اعتماد به نفس داشته باشند. ثبات این فن آوری های جدید این اطمینان را به کاربر میدهد تا استفاده مداوم از برد هوشمند را بپذیرد. این تجربه را میتوان در افرادی که چند سال استفاد آنها از تخته هوشمند میگذرد مشاهده نمود.
در تجربه نگارنده استفاده از برد هوشمند بسیار جذاب تر از تخته سیاه است و براحتی میتواند ایجاد کلاسی پرنشاط و روحیه بخش برای دانش آموزان در هرسطحی داشته باشد ، همچنین به کاربران اجازه میدهد تا کلاسی  پر از نشاط  و فعالیت های حرکتی ، شنوایی و یادگیری بصری را یکجا در اختیار داشته باشند. هنگامی که بخوبی با این محصول آشنا شویم براحتی میتوانیم از حداکثر زمان در کلاس به نحو احسن استفاده نمود و حتی به دانش آموزان منفعل نیز کمک میکند تا حتی در زندگی شخصی خود نیز انسانهای تعاملی تری باشند. برد هوشمند به دانش آموز جهت اشتراک گذاری منابع از پیش ساخته شده با دیگران کمک کرده و به معلمان نیز فرصت میدهد تا با بیشترین دقت  بهترین روش آموزش را انتخاب نمایند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کپچا − 1 = 7