دانستنی های ویدئو پروژکتور

راهنمای خرید ویدئو پروژکتور خانگی

پروژکتور خانگی

چند سال پیش بسیاری از افراد تلویزیون های سنتی خود را با خرید تلویزیون های صفحه تخت معامله می کردند، چون مدل های قدیمی تقریباً منسوخ شده بود. همزمان با ورود به سال 2015، برخی از مصرف کنندگان با تجربه تر در زمینه فناوری، ویدئو پروژکتور خانگی را کشف کردند. این دستگاه ها نه تنها در زمینه طراحی، کارکرد و کیفیت عالی، ارزش فوق العاده ای را نسبت به قیمتی که دارند به شما ارائه می دهند، بلکه مزایایی دارند که حتی تلویزیون های سنتی نمی توانند به آن نزدیک شوند.

اگر تازه با مفهوم پروژکتورها آشنا شدید می توانید به عنوان مثال یکی از آن تلویزیون های با صفحه نمایش غول پیکر را با یک پروژکتور مقایسه کنید. مطمئناً یک تلویزیون 80 یا 90 اینچی که روی دیوار اتاق نشیمن یا اتاق نمایش شما آویزان است چشمگیر به نظر می رسد، اما باید از خود بپرسید که آیا واقعاً به همان اندازه ظاهر بزرگشان از آن ها خدماتی هم دریافت می کنید؟ وقتی به تمام مزایای پروژکتورها دقت کنید، به سرعت خواهید فهمید که نه تنها تلویزیون صفحه بزرگ به هیچ وجه از ارزش خوبی برخوردار نیست بلکه اگر هدف اصلی شما این باشد که احساس کنید با خیال راحت درحال تماشای یک نمایش خصوصی در خانه خود هستید، انتخاب هوشمندانه ای نیز هست. از نظر اصولی، یک ویدئو پروژکتور خانگی بهتر از یک تلویزیون غول پیکر به نظر می رسد، به علاوه ارزش خرج کردن پول را دارد.

اگر از خود می پرسید چطور می توان گفت که ویدیو پروژکتور انتخاب مقرون به صرفه تری است درحالیکه تلویزیون های غول پیکر بعضا با قیمت های پایین تر مخصوصاً نزدیک به فصل تعطیلات به فروش می رسند؟ مزایای بسیار زیاد ویدئو پروژکتورها را در نظر بگیرید. بگذارید بزرگترین مزیت پروژکتورها نسبت به تلویزیون را برای شما بیان کنیم.

مزایای ویدئو پروژکتور خانگی

  • کیفیت تصویر بهبود یافته

اولین مورد در لیست مزایا، کیفیت تصویر چشمگیری است که ویدئو پروژکتور ارائه می دهد. در حالی که برخی از صفحه نمایش های مسطح، آنچنان کیفیت تصویر ضعیفی را ارائه می دهند که حتی در سطح یک پروژکتور معمولی نیز نیست. از طرف دیگر، تلویزیون های قدیمی ممکن است مانع از توانایی شما در مشاهده همان عکس از زوایای مختلف شوند. هنگامی که پروژکتور خود را با سطح صفحه نمایش خاصی هماهنگ می کنید می توانید به زاویه دید کامل 180 درجه برسید. با داشتن پروژکتور، کیفیت تصویر را به دلیل وضوح چشمگیر هنگام هماهنگ شدن با صفحه نمایش با کیفیت، از دست نمی دهید.

  • اندازه را سفارشی کنید

وقتی صحبت از اندازه صفحه نمایش شما به میان می آید می توانید صفحه نمایش بسیار بزرگ یا خانگی را در نظر بگیرید. خب، از نظر فنی شما در حال حاضر اندازه خانگی را دارید، پس چرا سایز بزرگ تر را در نظر نگیرید! منظور من از بزرگ، واقعاً بزرگ است. یکی از مهمترین مزایای پروژکتورها این است که شما می توانید اندازه صفحه نمایش مورد نظر خود را انتخاب کنید. اگر می خواهید مجموعه را به اتاق دیگری منتقل کنید یا خانه تان راعوض کنید، نیازی نیست که نگران مناسب بودن اندازه تلویزیون متناسب با فضای خانه باشید. شما با داشتن یک ویدئو پروژکتور خانگی می توانید اندازه صفحه را متناسب با فضای مورد نظر خود اختصاص دهید. در بیشتر موارد، فقط کافی است با استفاده از zoom out  یا  zoom in پروژکتور، تصویر را با فضای خود متناسب کنید.

بسته به اینکه کدام ویدیو پروژکتور را انتخاب کنید، می توانید با توجه به اندازه دیوار خود به صفحه نمایش مورد نظرتان برسید! کاملا درست است، شما واقعاً می توانید نمایش خصوصی خود را داشته باشید.

آیا تا به حال در یکی از آن سالن های سینما حضور داشته اید که به نظر می رسد صفحه نمایش مناسب با فضای سالن نیست یا به خانه ای رفته اید که صفحه تلویزیون آن ها به نظرتان برای اتاق خیلی کوچک است؟ فقط با یک پروژکتور نمی توانید اندازه صفحه را تغییر دهید، بلکه می توانید صفحه را هنگامی که از آن استفاده نمی کنید، مخفی کنید. به این ترتیب شما می توانید سایر ویژگی های مورد نظر خود را در خانه برجسته کنید، نه اینکه مجبور باشید آن ها را در گوشه و کنار جا بدهید.

ویدئو پروژکتور خانگی

  • فضای خود را مدیریت کنید

این موضوع، ما را با مزیت بعدی آشنا می کند.  فضایی که می خواهید از آن استفاده کنید را بدون اتلاف فضایی که کاربردی ندارد، مدیریت کنید. پروژکتورها خودشان فضای بسیار کمی اشغال می کنند. در واقع، شما به راحتی می توانید ویدیو پروژکتور را بر روی سقف خانه تان نصب کنید. به این ترتیب، شما از هیچ فضایی روی دیوارها یا مبلمان خود استفاده نمی کنید. پرده نمایش نیز می تواند به گونه ای نصب شود که اگر به آن نیازی ندارید، به راحتی گوشه سقف اتاق جمع شود. شاید این نوع نصب ویدئو پروژکتور کمی گران تر باشد، اما همراه با یک پروژکتور آویزان از سقف، صرفه جویی فوق العاده ای در فضا خواهید داشت.

حتی اگر بخواهید می توانید یک دیوار برای صفحه نمایش خود درنظر بگیرید، هرچند همه به دلیل بافت زبر صفحه نمایش رنگ شده، دید آن را دوست ندارند، اما بازهم انتخاب با شما است. همچنین می توانید پرده را روی دیوار نصب کنید. از آنجا که پرده ها بسیار سبک هستند، این روش دیگری برای مدیریت فضای شما است. لازم نیست نگران آسیب دیدن دیوار های خود حین نصب باشید، چیزی که معمولاً با نصب تلویزیون ها به این علت که  بسیار سنگین هستند، مواجه می شوید.

  • راحتی

مزیت دیگر، مربوط به راحتی است. ممکن است از خودتان بپرسید “راحتی” چه ارتباطی با “پروژکتور” دارد. پاسخ این مسئله به دید چشمان شما از صفحه مقابل مربوط می شود. اگر یک صفحه نمایش بزرگ داشته باشید که رزولوشن بسیار بالایی داشته باشد، چشم شما راحت تر آن را پوشش می دهد. این دقیقا همان چیزی است که با یک پروژکتور با کیفیت، می توانید آن را دریافت کنید.

  • قیمت

مزیت دیگر قیمت ویدئو پروژکتور خانگی است. ممکن است هزینه برخی از پروژکتورها را ببینید و نگران باشید که آن ها به نسبت بودجه شما خیلی گران هستند. با این حال، اینجا جایی است که شما باید وظیفه خودتان را به درستی انجام بدهید و قیمت ها را با هم مقایسه کنید. در حالی که برخی از پروژکتورها با برخی از تلویزیون های سطح بالای مسطح یا تخت هم قیمت هستند، به یاد داشته باشید که شما تصویری باورنکردنی دریافت می کنید که به اندازه تلویزیون شما محدود نمی شود.

ویدئو پروژکتور خانگی

5 نکته ای که برای خرید بهترین پروژکتور سینمای خانگی باید در نظر بگیرید

پیدا کردن بهترین پروژکتور برای سینمای خانگی شما نیازی به گذشتن از 7 خان رستم ندارد. بلکه بعد از مطالعه این مقاله، این انتخاب یک مسیر لذت بخش برای شما خواهد بود و ما اینجا هستیم تا با راهنمایی شما در مورد برخی از نکات، به شما کمک کنیم تا این اتفاق بیفتد.

در هنگام بحث در مورد جستجوی شما برای پروژکتور خانگی، وقتی به تمام شرایط فنی و مشخصات مربوط به خرید یک ویدئو پروژکتور سینمای خانگی فکر می‌کنید، درک آنچه مهم است و باید به آن توجه کنید، می‌تواند بسیار دلهره‌آور باشد. خوشبختانه ما در این مقاله به نکاتی که باید به آن‌ها توجه کنید اشاره کرده‌ایم.

اگر شنیدن اسم ویدئو پروژکتور، شما را به یاد دستگاه هایی که در مدارس مورد استفاده قرار می‌گرفت و مدت زمان زیادی برای آماده به کار شدن ( گرم شدن) نیاز داشت، از دیدن ویدئو پروژکتور‌های امروزی شگفت زده خواهید شد. پروژکتورهای امروزی متحرک، مدرن و منعطف هستند و دیدن فیلم در خانه را برای شما به سفری به سینما تبدیل می‌کنند، با امتیاز که نیاز ندارید برای تماشای فیلم از خانه خارج شوید و به سینما بروید.

این مقاله به شما کمک می‌کند تا پنج مورد از حیاتی‌ترین جنبه‌هایی را که باید در مورد خرید پروژکتور مد نظر داشته باشید را درک کنید. شما در این مقاله در مورد تفاوت بین ویدئو پروژکتورهای لامپی، لیزری و LED خواهید خواند و با جنبه‌های فنی بیشتری مانند لومن، نسبت پرتاب و وضوح تصویر و برخی دیگر از ویژگی‌های خارق العاده بهترین پروژکتور سینمای خانگی آشنا خواهید شد.

لامپ، لیزر یا LED؟

هنگام خرید یک ویدئو پروژکتور سینمای خانگی، اولین عنصری که باید در نظر بگیرید این است که آیا یک ویدئو پروژکتور لامپی، لیزری یا ویدئو پروژکتور LED را انتخاب می‌کنید. برای اینکه کار را برای شما راحت‌تر کنیم، اجازه دهید با گفتن این که ویدئو پروژکتور لامپی یک گزینه مناسب در سطح ابتدایی است و ویدئو پروژکتور لیزری برای کاربری‌های پیشرفته‌تر است، کار را ساده‌تر کنیم. اما گل سر سبد آن‌ها مطمئنا ویدئو پروژکتور LED است. ویدئو پروژکتور‌های LED دارای طیف رنگ گسترده‌تر و رنگ‌های واقعی‌تر نسبت به 2 مدل دیگر است. علاوه بر این، ویدئو پروژکتورهای LED نسبت به مدل‌های لامپی که نیاز به تعویض مکرر لامپ دارند، طول عمر بیشتری دارند و نیازی به هزینه مکرر تعویض لامپ ندارند.

به زبان ساده، ویدئو پروژکتورهای LED مدرنتر از مدل‌های دیگر هستند. آن‌ها طیف رنگی گسترده‌ای دارند که رنگ‌های واقعی را به شما می‌دهد، اتصال بی‌سیم را ارائه می‌دهد، بلندگوهای یکپارچه با صدای فوق العاده دارند، و گرمای کمتری از خود ساطع می‌کنند که باعث می‌شود تجربه بیننده همه جانبه‌تری داشته باشید. علاوه بر این، ویدئو پروژکتورهای LED دوستدار محیط زیست هستند. وقتی نوبت به دسترسی به دنیای سرگرمی در خانه می‌رسد، آن‌ها جذابترین انتخاب هستند.

فاصله نزدیک، دور یا هر جا که هستید

همه فیلم‌ها به یک اندازه ساخته نمی‌شوند و همه پروژکتورها نسبت پرتاب یکسانی ندارند. نسبت پرتاب به فاصله بین لنز ویدئو پروژکتور و صفحه یا دیواری که محتوا روی آن نمایش داده می‌شود گفته می‌شود. حال شاید این سوال برای شما پیش بیاید، با توجه به نسبت پرتاب، چه ویدیو پروژکتوری مناسب فضای شماست؟

ویدئو پروژکتور‌های پرتاب کوتاه

ویدئو پروژکتورهای پرتاب کوتاه بدون نیاز به اتاق بزرگ به شما یک صفحه نمایش بزرگ می‌دهد. آن‌ها بسیار زیبا و کاربردی هستند و در فضاهایی قرار می‌گیرند. با استفاده از لنزها و آینه‌های منحصر به فرد، تصویر بزرگی را از فاصله کوتاهی ایجاد می‌کند. نیازی نیست آن را روی سقف نصب کنید یا یک مکان ثابت پشت مبل خود را برای آن خالی کنید (مگر اینکه بخواهید).

ویدئو پروژکتورهای پرتاب معمولی

ویدئو پروژکتورهای پرتاب معمولی باید در فاصله 8-10 فوتی (244-305 سانتی متری) از دیوار برای تصویری 100 اینچی قرار گیرند. اگر اتاق نشیمن بزرگتری دارید ویدئو پروژکتور انتخاب خوبی برای شما است. بنابراین، اگر در حال برنامه‌ریزی  برای دعوت دوستانتان برای صرف شام و تماشای فیلم یا یک مسابقه بزرگ هستید، این انتخاب برای شماست.

اگر عاشق فیلم هستید و همیشه در حال جا به جایی هستید، ممکن است یک ویدیو پروژکتور LED پرتاب کوتاه و جمع و جور و قابل بخواهید که یک صفحه نمایش بزرگ 100 اینچی را تنها در فاصله 1.77 متری از دیوار پخش کند. جدای از تبدیل فضای خود به سینمای خانگی، می‌توانید اتاق ایده آل برای یک گیمر حرفه‌ای در اتاق نشیمن خود ایجاد کنید.

اگر آپارتمان شما کاملاً مبله و دکور شده است، فضاهای مشترک را با دوستان و هم اتاقی ها به اشتراک می‌گذارید، یا به سادگی زیبایی مینیمالیستی را انتخاب می‌کنید، ممکن است متوجه شوید که عاشق ویدئو پروژکتورهای بسیار کوتاه پرتاب خواهید شد. یک تصویر 100 اینچی زمانی که در فاصله 15 اینچی (38 سانتی‌متری) از دیوار قرار می‌گیرد، بنابراین می‌توان از آن حتی در محدوده‌های نزدیک استفاده کرد.

دوربین، اکشن، نور!

همه نمی‌توانند یک سینمای تاریک اختصاصی در خانه داشته باشند، بنابراین عنصر بعدی که هنگام پیدا کردن ویدئو پروژکتور رویایی خود باید در نظر بگیرید، نور محیط اتاق نشیمن شما است. اندازه و موقعیت پنجره‌های خود را در نظر بگیرید.

روشنایی یک ویدئو پروژکتور بر حسب لومن اندازه گیری می‌شود: یک شمع 14 لومن، غروب خورشید 400 و یک روز آفتابی می‌تواند تا 100000 لومن برسد. پروژکتور اگر نور کافی تولید نکند نمی‌تواند تصاویر واضحی را نمایش دهد. اگر خروجی نور خیلی کم باشد، تصاویر گل آلود و مبهم به نظر می‌رسند. عوامل دیگری مانند نور محیط، فاصله صفحه و اندازه صفحه نمایش مورد نظر به شما در صورت نیاز به لومن کمتر یا بیشتر اطلاع می‌دهند.

لومن موسسه استانداردهای ملی آمریکا (ANSI) یک واحد اندازه گیری محبوب برای روشنایی ویدئو پروژکتور است. به طور کلی، پروژکتورهایی با 2000 ANSI لومن یا بیشتر، بهترین محدوده برای فضاهای کوچکتر مانند اتاق نشیمن هستند، زیرا به راحتی یک صفحه نمایش روشن تولید می‌کنند. از سوی دیگر، روشنایی ویدیو پروژکتورها با استفاده از رتبه بندی LED Lumen و نه ANSI رتبه بندی می‌شود. این به این دلیل است که آن‌ها روشنایی درک شده بالاتری دارند (که منعکس کننده آنچه توسط چشمان انسان دیده می شود)، بنابراین تعداد لومن LED آن‌ها از تعداد بیشتری شروع می‌شود.

رزولوشن مناسب برای بهترین پروژکتور سینمای خانگی

علاقه مندان به فیلم، در هر ژانری ممکن است بخواهند هنگام سرمایه گذاری بر روی بهترین ویدئو پروژکتور برای سینمای خانگی از وضوح 4K بهره ببرند، زیرا این کار جزئیات واضح و گویا را در هر فریم تضمین می‌کند. وضوح 4K اغلب به عنوان UHD (با کیفیت فوق العاده بالا) به بازار عرضه می‌شود.

همچنین دانستن این نکته مفید است که بیشتر ویدئو پروژکتورها معمولاً وضوح‌های ثابتی دارند، به این معنی که صرف‌نظر از کیفیت سیگنال دریافتی، آن‌ها فقط می‌توانند در یک رزولوشن خروجی داشته باشند. با این حال، اگر وضوح اصلی پروژکتور 1080p بدون پشتیبانی 4K باشد، پروژکتور نمی‌تواند محتوای 4K را پخش کند. به همین دلیل ضروری است که بدانید ویدئو پروژکتور شما با این فرمت‌ها سازگار است یا خیر. پشتیبانی از 4K Ultra HD و HDR ممکن است بر اساس مدل دستگاه شما متفاوت باشد.

جادوی عملی

اکنون بسیاری از مدل‌ها دارای سیستم‌های بلندگوی بلوتوثی داخلی هستند که صدای واضح و شفافی را ارائه می‌کند که می‌توان از آن برای شب‌های تماشای فیلم در دورهمی‌ها استفاده کرد. از لحظات سرگرم کننده، سرگرمی و سینمایی.

اما شاید یکی از بهترین ویژگی‌های این پروژکتورهای LED مدرن، بی صدا بودن آن‌ها باشد. در برخی از مدل‌های ویدئو پروژکتورها، صدایی که فن‌ها برای خنک کردن دستگاه تولید می‌کنند، خوشایند نیست و حتی گاهی لذت تماشای فیلم در سکوت را از شما می‌گیرد.

هنگام جستجوی بهترین پروژکتور سینمای خانگی، به طول عمر و صرفه جویی در هزینه‌ها فکر کنید. کاملاً واضح است که یک ویدئو پروژکتور LED در درازمدت باعث صرفه جویی در هزینه‌ها می‌شود. می‌توانید 30 هزار ساعت بدون تعویض مکرر لامپ از آن استفاده کنید، یا به عبارت دیگر، می‌توانید هر روز به مدت 6 ساعت، بیش از 10 سال فیلم تماشا کنید وقتی نوبت به سرمایه گذاری روی یک ویدئو پروژکتور خانگی می‌رسد، چیزی می‌خواهید که بتوانید سال‌ها از آن لذت ببرید.

نتیجه گیری

ویدئو پروژکتورهای زیادی در بازار موجود هستند، اما اگر پس از مطالعه این مقاله، نمی‌توانید تصمیم بگیرید که چه دستگاهی مناسب شماست، می‌توانید از کارشناسان ما در شرکت نوآوران تحقیق کمک بگیرید.

کارشناسان فروش ما با سال‌ها تجربه به شما کمک می کنند تا نسبت به فضایی که در اختیار دارید و سایر نیازهایتان، انتخاب درستی انجام دهید.

تماس با ما

شماره تلفن: 02142981

شماره واتس اپ: 09103334800

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کپچا + 7 = 11