لامپ ویدئو پروژکتور

لامپ ویدئو پروژکتور که یکی از اصلی ترین قطعات آن است وظیفه تولید نور را برعهده دارد. بنابراین کیفیت و روشنایی تصویر به نحوه نوردهی این لامپ بستگی دارد.
لامپ ویدئو پروژکتور به منظور تامین نور به 4 قطعه اصلی مجهز شده است.
1.کاسه، محافظ یا هوسینگ
کاسه لامپ یک قطعه پلاستیکی است که همانطور که از نام آن مشخص است وظیفه محافظت از لامپ را بر عهده دارد و با چهار پیچ به حباب لامپ متصل شده است. این قطعه مقاومت بالایی دارد و معمولا امکان خراب شدن یا نیاز به تعویض بسیار کم است.
2. حباب
حباب لامپ یک قطعه شیشه ای جیوه دار است. این قطعه نوری را که ازمغزی لامپ ساطع می شود بازتاب می دهد. درصورتیکه عمر لامپ به پایان برسد و به موقع جهت تعویض آن اقدامی نشود، استفاده بیش از حد آن موجب ترکیدن لامپ و خرد شدن این شیشه جیوه ای می شود که بسیار خطرناک است.
3. مغزی یا برنز
اصلی ترین بخش لامپ ویدئو پروژکتور مغزی آن است که نور مورد نیاز دستگاه را تولید میکند و طول عمر ویدئو پروژکتور نیز به مدت زمان کارکرد این بخش از لامپ بستگی دارد.
زمانیکه لامپ کارایی خود را از دست می دهد و طول عمر آن رو به پایان است، مغزی وظیفه نوردهی را به خوبی انجام نمی دهد و پایین آمدن کیفیت تصاویر کاملا مشهود است. در این مرحله که معمولا با روشن شدن چراغی روی دستگاه هشدار داده می شود لامپ دستگاه باید تعویض شود.
برخی تعمیرکاران تنها به تعویض مغزی لامپ با هزینه بسیار کمتر اکتفا می کنند. ممکن است این عمل در کوتاه مدت به صرفه باشد اما به دلایل زیادی از جمله نصب نادرست مغزی و قرار نگرفت آن در کانون نور و همچنین عدم هماهنگی ولتاژ بالا با مغزی امکان آسیب رسیدن به دستگاه و تحمیل هزینه های بیشتر در بلند مدت وجود خواهد داشت.
4. سوکت اتصال به ویدئو پروژکتور
سوکت های اتصال در دو نوع AC و DC وجود دارند که بسته به نوع لامپ مورد استفاده در دستگاه انتخاب می شود. نحوه استفاده صحیح از این سوکت از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا ولتاژی که از قسمت برق رسانی دستگاه یا Ballast به لامپ می رسد باید با سوکت مورد استفاده همخوانی داشته باشد. در غیر اینصورت ا امکان ترکیدن یا روشن نشدن لامپ وجود دارد.