دانستنی های ویدئو کنفرانس

کنفرانس ویدئویی آنلاین با امنیت ذهنی

کنفرانس ویدئویی آنلاین

با توجه به اینکه شیوع ویروس کوید ۱۹ جلسات رودررو را کنسل کرده است، آگاه بودن از ریسک های امنیتی کنفرانس ویدئویی آنلاین و چگونگی مواجهه با آن ها اهمیت بسیار زیادی دارد.
در حال حاضر بیش از یک سوم جمعیت جهان با محدودیت جابجایی به علت شیوع کوید ۱۹ مواجه هستند. قرنطینه روی کار جمعیت بسیار زیادی تاثیر گذاشته و آن ها را مجبور به دور کاری کرده است که بسیاری از آن ها برای اولین بار این وضعیت را تجربه می کنند. این افزایش قابل توجه در کارمندان، دانش آموزان، معلمان و متخصصین دیگری که از خانه کارهای خود را انجام می‌دهند موجب افزایش تقاضا برای ویدئو کنفرانس و استفاده از ابزارهای ارتباط جمعی آنلاین و سیستم های چت آنلاین شده است.

در یازدهم مارس Kentik به عنوان یکی از اپراتورهای شبکه در سانفرانسیسکو افزایش ۲۰۰ درصدی در حجم ترافیک ویدیویی را طی ساعات کاری در آمریکای شمالی و آسیا را گزارش کرده است. این در حالی بود که پیش از این، قرنطینه های رسمی در کالیفرنیا و مناطق دیگر اعمال شده بود.
نخست وزیر انگلستان – بوریس جانسون – تصویری از خودش را که در یک جلسه با اعضای کابینه توسط اپلیکیشن Zoom برگزار کرده بود، منتشر کرد تا نشان دهد فاصله گذاری اجتماعی حتی در بالاترین سطح برای دولت مردان نیز رعایت می‌شود.

بوریس جانسون گفت:” امروز من اولین کنفرانس ویدئویی اعضای کابینه را برگزار کردم. همه ما مسئولیم تا از شیوع کرونا ویروس جلوگیری کرده و از ملت هایمان محافظت کنیم و موجب حفظ جان آن ها شویم.”

این تصمیم عاقلانه به این علت گرفته شد که تست کرونا ویروس او مثبت اعلام شده بود اما جلسه‌ای در این سطح توسط یک نرم افزار کنفرانس عمومی، ابهاماتی را در خصوص امنیت آن به وجود می‌آورد. به همین علت مرکز امنیت سایبری ملی انگلستان تایید کرد که هیچ دلیل امنیتی وجود ندارد که جلسات در این سطح نتوانند از طریق کنفرانس ویدئویی انجام بگیرند.

اگر جلسات دولت انگلستان می تواند با استفاده از ابزار ویدئو کنفرانسی که به طور رایگان در دسترس همه است به صورت آنلاین برگزار شود پس شرکت ها نیز باید به سرعت کارکنان خود را که در خانه مشغول به کار هستند با این روش به روز کرده تا آن ها بتوانند با همین اعتماد به نفس جلسات آنلاین را برگزار کنند. با این وجود نیاز به دانستن امنیت ایجاد شده در نرم افزارهای ویدئو کنفرانس و نیاز به کنترل چگونگی ویدئو کنفرانس کردن با استفاده از ویژگی های موجود در هر نرم‌افزار را نباید نادیده گرفت.

 

ویدئو کنفرانس

در ادامه برخی از نکاتی که در حین کنفرانس ویدئویی آنلاین باید در نظر گرفته شود را مطرح کرده‌ایم:

  • محیط کار

محیط اطراف خودتان را چک کنید تا مطمئن شوید تصویر ویدئویی که در حال به اشتراک گذاشتن آن هستید حاوی اطلاعات حساس نمی باشد. وایت برد پشت سر شما ممکن است همچنان مطالبی از جلسه قبلی روی آن باقی مانده باشد، مطمئن شوید که تمام مطالب حساس یا محرمانه از دوربین امنیتی حذف شده است. زمانی که احتمالاً به حیوانات خانگی یا کودکانی که وارد جلسه یا کنفرانس ویدئویی آنلاین شده اند، خندیده اید را به خاطر بیاورید و اثراتی که چنین مزاحمت هایی می تواند روی جلسات شما داشته باشد را در نظر بگیرید و مطمئن شوید که همه چیز پیش از شروع  ویدئو کنفرانس سر جای خود قرار دارد.

  • کنترل دسترسی

اکثر پلتفرم های ویدئو کنفرانس به شما اجازه می دهند که گروه‌هایی از کاربران را ایجاد کنید و توانایی ها یا محدودیت های دسترسی به دامنه اینترنت را به نحوی کنترل کنید که فقط کاربران مشخصی با آدرس ایمیل شرکت شما بتوانند به کنفرانس ویدئویی متصل شوند یا اینکه شما می‌توانید هنگام برنامه ریزی برای تماس ویدئویی فقط مخاطبینی را که با اضافه کردن آدرس ایمیل شان، به تماس ویدئویی دعوت شده‌اند اجازه ورود به کنفرانس ویدیویی را بدهید.

پسوردی برای جلسه آنلاین خود ایجاد کنید. این گزینه هنگام ایجاد جلسه در دسترس شماست به طوریکه یک پسورد تصادفی تولید شده را در اختیارتان قرار می دهد که افراد دعوت شده به جلسه باید برای ورود به ویدئو کنفرانس آن را وارد نمایند. می توانید از یک پسورد عددی برای دادن مجوز عبور به کاربرانی که از طریق تلفن همراه متصل شده اند  استفاده کنید. هرگز پسورد را با لینک جلسه ادغام نکنید.

نگه داشتن شرکت‌کنندگان در اتاق انتظار و تایید ارتباط هر کدام از آن ها امکان کنترل فوق العاده ای روی افرادی که باید در جلسه شرکت کنند به شما می دهد. برای مدیریت کردن این وضعیت در جلسات بزرگتر می ‌توانید سطح دسترسی اعضای مورد اعتماد دیگر جلسه را ارتقا دهید تا به عنوان فرد سازمان دهنده نقش مدیریت جلسه را ایفا کنند.

  • برقراری ارتباط و انتقال فایل

حتماً از ترافیک کدگذاری شده استفاده کنید. هرگز تصور نکنید که سیستم ها این گزینه را به صورت پیش فرض برای ارتباطات ویدئویی فعال کرده اند. چت در برخی از سرویس ها به صورت پیش فرض کدگذاری شده است اما ویدئو فقط در موارد خاصی که میزبان درخواست آن را بدهد کد گذاری می شود.

اگر نرم افزار endpoint client شخص ثالث دارای مجوز است مطمئن شوید که تمام مقررات مربوط به کدگذاری  end-to-end را رعایت کرده باشد.

اگر نیاز به انتقال فایل دارید باید محدودیت انواع فایل هایی که می تواند ارسال شود به عنوان مثال فایل‌های اجرایی با پسوند  exe را در نظر بگیرید.

 

تماس ویدئویی

  • نحوه مشارکت و شرکت در گفتگو ها را مدیریت کنید

پرت شدن حواس در تماس های ویدئو کنفرانس با توجه به نوتیفیکیشن های متعددی مثل ایمیل یا پاپ آپ های مربوط به برنامه های دیگر بسیار راحت است که موجب می‌شود توجه شما از موضوع مورد بحث در ویدیو کنفرانس پرت شود. بسته به پلتفرم مورد استفاده میزبان می تواند درخواست کند تا اگر صفحه ویدئو کنفرانس پنجره اصلی هر کدام از اعضا نباشد نوتیفیکیشنی برای او ارسال شود. اگر معلم باشید این ویژگی به شما کمک می کند تا بفهمید که توجه تمام دانش آموزان به شماست.

روی افرادی که به کنفرانس ویدئویی آنلاین متصل می شوند چه با استفاده از فرایند ثبت نام برای اتصال و چه با دانلود کردن لیست شرکت کنندگان نظارت داشته باشید. بعد از تماس ویدئویی این روش می‌تواند به شما زمان اتصال و قطع شدن هر کاربر را نشان دهد و در نتیجه متوجه خواهید شد که کدام کار در کل تماس ویدیویی شرکت داشته است.

  • اشتراک صفحه نمایش

امکان به اشتراک گذاشتن صفحه نمایش را به میزبان یا  افرادی که میزبان به آن ها اجازه می دهد محدود کنید، این کار موجب می شود درحالت اشتراگ گذاری صفحه نمایش فقط اپلیکیشن مورد نیاز را به جای کل دسکتاپتان به اشتراک بگذارید. حتی یک ایکون یا اسم یک فایل روی دسکتاپ شما می تواند اطلاعات محرمانه شرکت شما را افشا کند.

  • از پیش دانستن از پیش آماده شدن است

مدت زمانی وقت بگذارید تا تمام گزینه های setting  سیستم ویدئو کنفرانس را که می خواهید از آن استفاده کنید یا ممکن است به آن نیاز پیدا کنید را بررسی نمایید. مانند اسنپ شات که پیش از این به آن اشاره کردیم. تنظیمات بسیار زیادی وجود دارد و پیدا کردن ساختار مناسب برای حوزه کاری شما وظیفه بسیار مهمی است که باید به منظور اطمینان از ایمن نگهداشتن ارتباطات شرکت خودتان به عهده بگیرید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کپچا 35 − 26 =