تازه ها, دانستنی های برد هوشمند, دانستنی های ویدئو پروژکتور

گزارش از وضعیت هوشمند سازی مدارس در ایران

هوشمند سازی مدارس

در پی پیشرفت سریع تکنولوژی و دگرگونی سریع تجهیزات الکترونیکی، استفاده به روز از این تجهیزات و همگام بودن با آنها تبدیل به یک اصل مهم برای موفقیت در عرصه های مختلف زندگی شده است. در میان مکانهای آموزشی و یادگیری، مدارس به دلیل حجم بالای دانش آموزان و همچنین جامع بودن آنها همیشه جایگاهی ویژه داشته اند و از این رو “هوشمند سازی مدارس” یا همان “مدارس هوشمند” تبدیل به امری مهم در راستای همگام سازی تکنولوژی و تجهیزات آموزشی و پرورشی در جهان شده است.
مدرسه‌ یا مجتمع های هوشمند به عنوان یکی از مهمترین مسائل نظام آموزشی، یک سازمان آموزشی و پرورشی زنده و یادگیرنده ست که در راستای موضوع یادگیری و بهبود مدیریت به صورتی رشد – منظم و دوباره سازی شده است تا دانش‌آموزانِ مختلف را برای زندگی در زمانه اطلاعات و ارتباطات مجهز نماید. مطابق تعریف ارائه شده در سند شیوه‌نامه هوشمندسازی مدارس، مدرسه هوشمند مدرسه ایست که درآن روند اجرای همه فرآیندها اعم از مدیریت، کنترل، آموزش و یادگیری، منابع آموزشی و کمک آموزشی، امتحانات و تستها، اسناد دفتری، ارتباطات و ارکان رشد آنها،مبتنی بر فاوا و در جهت رشد نظام آموزشی و تربیتیِ پژوهش محور نوشته و طراحی و الگوسازی شده است.
شرکت مهندسی نوآوران تحقیق هم در سالهای اخیر با ارائه جدیدترین تجهیزات هوشمندسازی مدارس، گام مثبتی در راستای ایجاد مدارس هوشمند و مجهز کردن مدارس با تجهیزات هوشمندسازی در کشورمان برداشته است.
“لابراتوار” ، “سیستم کنفرانس” و “هوشمند ساز-برد هوشمند” از جمله مهمترین تجهیزات هوشمندسازی مدارس می باشند که به طور کامل و با بالاترین کیفیت توسط این شرکت عرضه می شوند.
اهداف عمده‌ی تهیه این طرح عبارتند از:
1. تهیه یک الگوی واحد جهت تجهیز سخت‌افزاری هوشمندسازی مدارس و مجتمع های آموزشی
2. معرفی و مقایسه‌ی تکنولوژی‌های سخت‌افزاری موجود دنیا
بنا بر اطلاعات ارائه شده مرکز آمار و فناوری سازمان آموزش و پرورش کشور بر پایه تقسیم بندی بر اساس مجتمع های روستائی و مراکز آموزشی شهری با مشخص نمودن قالب استاندارد برای هر مقطع آموزشی موارد زیر انجام شده و خواهد شد:
الف – اقدامات انجام شده:

1. هوشمند سازی ۱۱۴۷ مدرسه با حداقل یک کلاس هوشمند
2. واریز کمک هزینه هوشمند سازی به مدارس طی چهار مرحله
3. تشکیل سه جلسه کمیته هوشمندسازی مدارس در استان
4. برگزاری جلسه مشترک با معاونین پژوهش و مالی مناطق و توجیه طرح
5. برگزاری جلسه مشترک با مسئولین فناوری مناطق و توجیه طرح
6. خرید تجهیزات رایانه ای در ۲ مرحله ( تجهیزات IT – تجهیزات هوشمند سازی )
7. انتصاب کارشناس هوشمند سازی مدارس از محل سرجمع پست های اداره کل
8. برگزاری یک دوره ضمن خدمت با عنوان آموزش الکترونیکی برای مسئولین فناوری مناطق جهت آشنایی آنان با نرم افزارهای موجود در زمینه هوشمند سازی و تولید محتوای الکترونیکی
9. برگزاری دوره هوشمند سازی مدارس برای دبیران و کارکنان مدارس
10. تخصیص اعتبار به میزان ۳٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال جهت تجهیز ۱۶۴ کلاس مدارس خاص ( استعدادهای درخشان – شاهد – نمونه دولتی – استثنایی ) در راستای طرح ۲+۲+۲
11. تجهیز ۳۳ کلاس هنرستان فنی حرفه ای در سطح استان به تجهیزات هوشمندسازی
12. برنامه ریزی و تمهید مقدمات راه اندازی پرتال هوشمند سازی مدارس جهت ساماندهی و یکپارچه سازی مدارس و جمع آوری آمار و اطلاعات
13. اعزام کارشناس هوشمند سازی مدارس این اداره کل به دوره کشوری تامین مدرس راهبری هوشمند سازی مدارس
14. تجهیز ۷ مجتمع آموزشی و پرورشی ( در قالب توافقنامه همکاری مابین وزارت آموزش و پرورش و وزارت فناوری اطلاعات و ارتباطات)
15. حضور در اولین همایش علمی هوشمندسازی مدارس کشور و راهبرد تحول بنیادین

ب- اقداماتی که در حال انجام است:
1. صدور بخشنامه و تمهید مقدمات برگزاری دوره تامین مدرسی راهبری مدارس هوشمند برای حداقل ۲ نفر از مناطق تابعه
2. تمهید مقدمات جهت شناسایی و دعوت از دانش آموزان ، فرهنگیان ، شرکتها و موسسات غیردولتی فعال در امر هوشمندسازی مدارس ، به منظور شرکت در نمایشگاه مدارس هوشمند جشنواره فناوری اطلاعات وزارت متبوع
3. دعوت از چندین شرکت تولید کننده محتوای الکترونیکی و تجهیزات مدارس هوشمند جهت بررسی تولیدات و محصولات هوشمندسازی و شناسایی و معرفی محصولات و تولیدات تایید شده به مدارس و تهیه استاندارد کشوری ( شرکت مهندسی نوآوران تحقیق یکی از این شرکتهای عنوان شده در صدر تجهیزکنندگان مدارس هوشمند میباشد که در جلسات مزبور با کارشناسان خود نسبت به تهیه این سند ملی به سازمان مربوطه در تهیه اطلاعات علمی و عملی کمک شایانی نموده است)
4. گسترش و توسعه امکانات جانبی پرتال هوشمندسازی مدارس در سه سطح مدرسه ، منطقه و اداره کل و برنامه ریزی به منظور آموزش و اطلاع رسانی نیروها در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات ( در بخش های سخت افزار ، نرم افزار ، شبکه و امنیت … )
5. اتصال ۱۴۴ نقطه ( مدرسه ) به شبکه ملی اطلاعات ( اینترانت ملی ) از بین ۶۶۳ نقطه هدف طرح
6. تجهیز ۵ مجتمع آموزشی و پرورشی دیگر ( در قالب توافقنامه همکاری مابین وزارت آموزش و پرورش و وزارت فناوری اطلاعات و ارتباطات)
با تلاشهایی که در سازمان آموزش و پرورش ( فاوا ) صورت گرفته شیوه نامه اجرای مدارس هوشمند در مرداد سال ۹۰ نوشته و ابلاغ گردید.
هدف از تهیه این شیوه نامه نیز موارد زیر میباشد:
ارائه یک تعریف استاندارد از مدرسه هوشمند کشور
معرفی مزایا معایب و بررسی بیشتر طرح ها
بررسی وضعیت بومی کشور در موضوع هوشمند سازی
تبیین اهداف و ضروریات آموزش و پرورش تا رسیدن بوضع مطلوب
آشنائی با چگونگی تغییر مدارس سنتی به هوشمند
بررسی نتایج تغییرات در یاددهی و یاددگیری
ایجاد همسوئی و همگرایی در همه مراحل هوشمند سازی
آشنائی با شاخصهای طرح
ارزیابی و اصلاح فرایند
در این راستا مسئول هوشمند سازی مدارس ژاپن بنام ساچی ایشیو نیز استاندارد تقریبا کاملی را تهیه نموده است که آقای فیض اله زاده آنرا ترجمه نموده و در وب منتشر نموده است تا افراد درگیر این طرح با استفاده از آن بتوانند به اطلاعات مورد نیاز برای هوشمند سازی دست یابند.
در این مطلب عنوان شده است:
برای هوشمند سازی مدارس به چه چیزهایی نیاز دارید؟
برای پاسخ به این سوال کافیست تا نگاهی به تاریخ آموزش و تکنولوژیهای آموزشی تا فهمید جریان آموزش در کلاسهای درس این سه مرحله را طی کرده است:
استفاده از تخته سیاه و بعد وایت برد
روش سنتی با ترکیب پرده نمایش و ویدئو پرژکتور
دو روش فوق باضافه برد هوشمند و اینترنت
البته میبایست به این الگوی آقای ایشیو برنامه محتواسازی و البته معلمان آموزش دیده را نیز اضافه کرد.
درنهایت برای هوشمند سازی مدارس به ۵عامل اصلی نیازمندیم:
کامپیوتر
دیتا پرژکتور
برد هوشمند
نرم افزارهای تدریس هوشمند
نصب و راه اندازی و پشتیبانی تجهیزات
برد هوشمند به دو نوع تقسیم بندی میشود :
تخته های هوشمند
کیت های هوشمند ساز
بعد از ورود بردهای نسل سوم اینفرارد اینک منتظر کاربردهای نسل چهارم آن که بردهای فرالمسی هستند هستیم ترکیبی از اینفرارد وایرلس و لیزر.
نسل چهارم = بردهوشمند فرالمسی + کلیدهای کاربردی صفحه کلید + اشاره گر لیزری با قابلیت نوشتن
و اینک مپردازیم به اینکه که آیا با فقط خرید و تجهیزات مدارس با تکنولوژیهای هوشمند سازی آیا مدارس واقعا هوشمند میشود و یا با استانداردهای تبیین شده آموزش و پرورش خروجی ارتباط بین معلمان و دانش آموزان اندازه گیری خواهد شد. چه بسا مدارسی که مبالغ هنگفتی را در راستای این امر هزینه کرده اند ولی با بی تدبیری مدیران و چه بسا معلمان خروجی آنها دانش آموزانی است خارج از این استاندارد.
شرکت مهندسی نوآوران در راستای پیشبرد اهداف تعریف شده نظام آموزشی کشور در کنار ارائه این تجهیزات در زمینه آموزش و ارائه اطلاعات مفید به قشر معلمین بسیار تلاش کرده و نسبت به برگزاری سمینارهای آموزشی هوشمند سازی اقدام نموده است. گزارش برگزاری این سمینارها را میتوانید بر بخش اخبار سایت مطالعه فرمائید.
در حال حاضر بزرگترین دغدغه مدیران فعال مراکز آموزشی حرکت معلمان بسوی آموزش استفاده صحیح از تجهیزات و بهره وری بالای کلاسهاست و در کنار آن دغدغه معلمان تهیه محتواهای مفید درسی است که در آن بیشترین بهره وری و دریافت بازخورد دیده شده باشد.این باور که مدیران و معلمان در کنار هم معنای استاندارد یک مدرسه هوشمند را کامل میکنند انکارناپذیر است و در صورت عدم همکاری این قشر هر چقدر هم تجهیزات بروز باشند مدارس هوشمند نشده اند .
منابع :سایت آموزش و پرورش – هوشمند سازی- بخشنامه ها

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کپچا 35 + = 39