لامپ ویدئو پروژکتور

توصیف فنی یک لامپ ویدئو پروژکتور مدرن این است که یک لامپ قوسی بخار جیوه ای با فشار بسیار بالا است. لامپ های پروژکتور به عنوان لامپ های هالید فلزی یا لامپ های بخار جیوه با فشار بسیار بالا طبقه بندی می شوند.

لامپ ویدئو پروژکتور چگونه کار میکند؟

لامپ ویدئو پروژکتور چیست

در یک لامپ پروژکتور، شکاف ARC وجود دارد که با بخار جیوه تحت فشار بسیار زیاد پر شده است. لامپ با ارسال یک جریان الکتریکی در این شکاف تحت فشار کار می کند. جریان بخار جیوه را روشن می کند و باعث می شود لامپ نوری بسیار روشن ایجاد کند. این نور بسیار روشن بر روی صفحه LCD یا DLP تابیده شده است که تصاویر شگفت انگیزی را تولید می کند.
لامپ های پروژکتور یک فناوری بسیار پیچیده دارند و با توجه به مشخصات هر لامپ، هزینه تولید آن ها ممکن است بسیار بالا رود. بنابراین، قیمت لامپ ویدئو پروژکتور می تواند بسیار بالا باشد.

لامپ پروژکتور در کجا قرار دارد؟

یک لامپ ویدئو پروژکتور را می توانید از طریق پیدا کردن یک صفحه پلاستیکی مربع یا مستطیل در جایی در قسمت بیرونی پروژکتور پیدا کنید. این صفحه معمولاً در قسمت پایین پروژکتور قرار دارد، اما گاهی اوقات در قسمت بالا یا طرفین قابل یافت است.
این پوشش معمولاً توسط دو پیچ محکم می شود. این پیچ ها را باز کنید و صفحه را بردارید تا قسمت پایین محفظه پلاستیکی (ماژول) که لامپ پروژکتور را در خود جای داده است، آشکار شود.
این محفظه پلاستیکی معمولاً دارای یک دسته متصل به آن است. به آرامی این دسته را بکشید تا لامپ ویدئو پروژکتور را از پروژکتور خود جدا کنید.
لامپ ویدیو پروژکتور مهمترین قسمت پروژکتور شماست ، زیرا نوری را ایجاد می کند که از طریق سیستم DLP یا LCD می درخشد و تصاویر واضح پروژکتور شما را نمایش می دهد.

انواع لامپ دیتا پروژکتور

ما در اینجا در مورد لامپ های جیوه ای قدیمی با فشار بالا که در اکثر پروژکتورها مورد استفاده قرار می گیرد، صحبت می کنیم. البته لامپ های زنون گران قیمت نیز در بازار وجود دارند که در برخی دیتا پروژکتور های رده بالا به کار می روند. این لامپ های گران قیمت بوده و طول عمر کوتاه تری نیز دارند که فقط در برخی شرایط خاص مورد استفاده قرار می گیرند. چون کاربردهای تجاری یا خانگی آن ها بسیار محدود است ما روی این نوع لامپ تمرکز نخواهیم کرد.
بیشتر سازندگان لامپ ویدئو پروژکتور ، لامپ های خود را تا نقطه ای که لامپ نیمی از روشنایی اولیه خود را داشته باشد رتبه بندی می کنند. با توجه به این موضوع به یاد داشته باشید که کارکرد پروژکتورهای شما به طور قابل توجهی کاهش می یابد اما زمانیکه به پایان عمر رتبه بندی شده خود می رسد دچار افت نور بسیار شدیدی نخواهد شد. ما در این مطالعه سعی کردیم با توجه به این نکته مفهوم “روشنایی کافی” را زمانی در نظر بگیریم که میزان روشنایی بیشتر از 50% باشد. تشخیص این موضوع در هر اتاقی امکان پذیر است . دو لامپ 100 واتی را که هرکدام کلید برق خود را دارد در نظر بگیرید. حال فرض کنید که هردوی آن ها روشن هستند و ما یکی از آنها را خاموش می کنیم. در این صورت 50% از روشنایی اتاق را از دست داده اید. مطمئنم که می توانید این موقعیت را تصور کنید. بنابراین آنچه می خواهم به شما بگویم این است که اگر نوری در محیط داشتید زمانیکه عمر لامپ شما به پایان رسید باید نور محیط را نصف کنید تا همان شفافیت قبل را در تصویر مشاهده کنید. بنابراین با خرید ویدئو پروژکتور جدید، شما بدون اینکه نگران شفافیت تصویر باشید می توانید از تماشای تصاویر در فضای اتاق لذت ببرید حتی اگر توان دیتا پروژکتور شما در کمترین حالت تنظیم شده باشد که در بیشترین ویدیو پروژکتورها در این حالت، شفافیت 25-35% کاهش پیدا می کند. اگر این کار را هنگامیکه لامپ ویدئو پروژکتور شما افت پیدا کرده انجام دهید، شفافیت به انداز کافی نخواهد بود و مجبور می شوید دیتا پروژکتور را در حالت توان کامل تنظیم کنید و زمانیکه بازهم شفافیت به 50% حالت اولیه خود کاهش پیدا کند به نقطه ای می رسد که برای دید شما کافی نیست.

طول عمر لامپ ویدئو پروژکتور

اجازه بدهید با گفتن این مطلب که طول عمر لامپ ویدئو پروژکتور های نمایش خانگی یا نوع تجاری آن در توان کامل حدود 3000 تا 4000 ساعت و در حالت توان اقتصادی پایین حدود 4000 تا 6000 ساعت  است، شروع کنیم.
این مقاله در مورد لامپ های دیتا پروژکتور در اصل در سال 2009 نوشته شده و در اواخر سال 2013 به روز شده و مجددا در سال 2017 بازنویسی شده است. در برخی موارد استثنا طراحی ویدئو پروژکتورها به گونه ای است که از بیشترین توان خود بهره می برند و درنتیجه عمر لامپ آنها کوتاه تر است. اما در این دستگاه ها که در حال حاضر نیز در بازار موجودند، لامپ ها حداقل 2000 ساعت کار می کنند. همچنین سازندگانی وجود دارند که ادعا می کنند لامپ دستگاه آنها بیش از 6000 ساعت کار می کند. من به شخصه پروژکتورهایی دیده ام که لامپ آنها 7000 تا 8000 ساعت کار کرده و حتی یک گروه از پروژکتورها نیز وجود دارد که لامپ آنها بیش از 10000 ساعت کار کرده است اما توجه داشته باشید که این روزها هر سیبی گرد نیست. من این موضوع را در ادامه مطرح خواهم کرد.

چرا قیمت لامپ های ویدئو پروژکتور اینقدر بالا هستند؟

یکی از شوک هایی که مشتریان هنگام خرید لامپ پروژکتور جدید تجربه می کنند، هزینه آن است، دلیل خوبی برای این امر وجود دارد. در داخل لوله ARC لامپ دیتا پروژکتور، بخار جیوه با فشار بسیار بالا است که هنگام پرش یا قوس الکتریکی، در طول شکاف پر از این گاز مشتعل می شود. اشتعال گاز در هنگام پرش یا قوس الکتریکی، باعث ایجاد نور بسیار روشن لامپ پروژکتور می شود.
بنابراین، فناوری و مهندسی که در ساخت لامپ ویدیو پروژکتور استفاده می شود ارزان نیست. در حقیقت ماشین هایی که برای تولید یک لامپ پروژکتور واحد لازم هستند می توانند میلیون ها دلار برای تولید کننده هزینه داشته باشند.

علاوه بر هزینه های خرید ماشین آلات، تولید کنندگان همچنین باید دانشمندان و مهندسان متخصصی را استخدام کنند که می توانند اطمینان حاصل کنند که لامپ پروژکتور خریداری شده شما مطابق با استانداردهای مورد نیاز پروژکتور خواهد بود. بخار جیوه باید دقیقاً تحت فشار خاصی قرار گیرد و لوله ARC و بازتابنده کوارتز دقیقاً در زاویه صحیح قرار بگیرند. اگر هر یک از این عناصر دقیقاً مطابق آنچه لازم است، کالیبره نشوند، لامپ پروژکتور ممکن است میزان روشنایی مورد انتظار را تولید نکند، ممکن است پنل LCD را درون پروژکتور بسوزاند یا ممکن است گاز درون آن مشتعل نشود.
هر لامپ پروژکتور همچنین دارای ولتاژ اشتعال متفاوتی است. این تنظیمات میزان روشنایی متفاوتی را ایجاد می کنند ANSI lumens rates)). بنابراین، دستگاه های تولید کننده لامپ های پروژکتور پیچیده هستند و هزینه نگهداری آن ها بالاست. آن ها همچنین باید برای هر تنظیم خاص لامپ جدید مجدداً مورد سنجش قرار گیرند. اگر سازنده بخواهد لامپ پروژکتور با کیفیت بالا تولید کند، هیچ راه کوتاهی وجود ندارد.
لامپ های پروژکتور برای ساخت هزینه بالایی دارند و به همین دلیل است که فقط چهار یا پنج تولید کننده اصلی لامپ های پروژکتور با کیفیت بالا در جهان وجود دارند. این تولید کنندگان هزینه های زیادی را صرف تحقیق و توسعه لامپ های پروژکتور کرده اند. آن ها همچنین باید  از کارخانه های مونتاژ نگهداری کنند. هزینه های ساخت لامپ های پروژکتور رقابت در بازار را محدود می کند، و هر دو این عوامل باعث افزایش هزینه لامپ های پروژکتور می شوند.

نحوه تعویض لامپ ویدئو پروژکتور

تعویض لامپ دیتا پروژکتور

قبل از توضیح در خصوص نحوه تعویض لامپ ویدئو پروژکتور قابل تذکر است که این کار نباید توسط کاربر عادی انجام شود بلکه باید توسط افراد متخصص و شرکت هایی که در زمینه فروش و خدمات پس از فروش ویدئو پروژکتور فعالیت می کنند انجام پذیرد تا در آینده متحمل هزینه های کمتری شود.

نحوه تعویض لامپ ویدئو پروژکتور

همانطور که در فیلم مشاهده می کنید یک نمونه دیتا پروژکتور داریم که نیاز به تعویض لامپ دارد. در ویدئو پروژکتور های هیتاچی  قسمت لامپ بر روی دستگاه قرار دارد این نکته را هم متذکر شویم که در پروژکتور ها با برند های متفاوت جای لامپ و نحوه باز کردن آن متفاوت می باشد.
همانطور که در فیلم مشاهده می کنید درب محلی که لامپ قرار دارد را باز کرده، پس از باز کردن درب لامپ را مشاهده می کنید که معمولا دارای چند پیچ است که نحوه باز کردن آن ها مشخص شده است.

نکات مهمی که در تعویض لامپ ویدئو پروژکتور باید مورد توجه قرار گیرد:

نباید لامپ دستگاهی که به برق است و یا داغ است و خنک کننده آن در حال کار کردن است تعویض شود.

همانطور که ملاحظه می کنید لامپ دیتا ظاهر سالم و تمیزی دارد اما این دلیل بر این نمی شود که نیاز به تعویض ندارد و این امری است که باید توسط یک فرد متخصص تشخیص داده شود که لامپ نیاز به تعویض دارد یا خیر.
پس از تعویض لامپ همانطور که در فیلم مشاهده می کنید لامپ را در جایش قرار داده و به همان نحوی که باز شده می بندیم.
نکته مهمی که مجدد متذکر می شویم این است  که این کار نباید توسط کاربر عادی صورت هم به دلیل جلوگیری از خراب های احتمالی و هم اینکه لامپ حاوی جیوه است که خطرناک می باشد.

شرکت مهندسی نوآوران تحقیق با بیش از 24 سال سابقه در زمینه فروش و خدمات پس از فروش آمادگی خود را برای ارائه خدمات در خصوص تعمیر ویدئو پروژکتور اعلام می دارد.

آموزش مراحل تعمیر لامپ ویدئو پروژکتور

تعمیر لامپ ویدئو پروژکتور

 

حتما برای شما هم پیش آمده که هنگام استفاده از ویدئو دیتا پروژکتور ناگهان با چراغ هشدار تعویض لامپ مواجه شوید. تعویض و تعمیر لامپ ویدئو پروژکتور را می توان با ابزار بسیار ساده ای انجام داد به شرط آنکه لامپی که برای تعویض خریداری کرده اید لامپ اصل باشد و مراحل تعویض آن را نیز به درستی فراگرفته باشید.در ادامه مطلب طی 9 مرحله به شما نحوه تعویض و تعمیر لامپ ویدئو پروژکتور را آموزش می دهیم.

مراحل تعمیر لامپ ویدئو پروژکتور

مرحله 1: فراهم کردن ابزار مورد نیاز

برای این کار شما تنها به یک پیچ گوشتی برای بازکردن پیچ ها، یک دستکش تمیز و نرم برای جلوگیری از تماس انگشتان شما با اسمبلی لامپ و یک دستمال میکروفیبر برای تمیز کردن نیاز دارید.

مرحله 2: خاموش کردن دیتا پروژکتور

بعد از اینکه دستگاه به خوبی خنک شد، سیم آن را از پریز برق و از دستگاه جدا کنید.

مرحله3: برداشتن در محافظ لامپ

محافظ لامپ معمولا پشت دستگاه ویدیو پروژکتور قرار دارد. پیچ های آن را باز کنید و در محافظ را بردارید.

مرحله4: برداشتن اسمبلی لامپ

هنگام بیرون آوردن اسمبلی لامپ دقت کنید و هرنوع سیم برقی که به اسمبلی لامپ متصل است را جدا کنید. آن را جایی بگذارید که با لامپ جدید اشتباه گرفته نشود.

تعمیر لامپ ویدئو پروژکتور

مرحله 5: تمیزکردن محفظه لامپ

گرد و غبار به همه جا نفوذ می کند پس باید دیتا پروژکتور را باز کرده و با دستمال میکروفیبر کل محفظه لامپ را تمیز کنید.

مرحله 6: قراردادن اسمبلی لامپ جدید

با دقت تمام کابل های برق را به لامپ جدید متصل کنید و لامپ جدید را داخل محفظه در همان جهتی که لامپ قبلی را بیرون آوردید؛ قرار دهید.

مرحله 7: جا زدن در محفظه لامپ

در محفظه لامپ را در جای قبلی قرار داده و پیچ ها بدون وارد آوردن فشار زیاد ببندید.

مرحله 8: ریست کردن تایمر لامپ

دستورالعمل ریست کردن تایمر لامپ باید در دفترچه راهنمای پروژکتور نوشته شده باشد.

مرحله 9: شما کار را تمام کردید.

پروژکتور را روشن کرده و از آن لذت ببرید.

چگونه متوجه خرابی لامپ ویدئو پروژکتور شویم؟

خریداران دیتا پروژکتور اغلب با این نگرانی مواجه هستند که زمان تعویض لامپ ویدئو پروژکتور خود چه زمانی است و یا به دلیل وجود لامپ و قطعات  نا مرغوب وبی کیفیت در بازار هنگام مراجعه به مراکز ارائه دهنده خدمات ویدئو پروژکتور دچار وسواس می شوند.
در این مقاله همراه ما باشید تا شما را با برخی از نکات مهم که باید پیش از تصمیم گیری در مورد تعمیر ویدئو پروژکتور یا تعویض لامپ به آن ها توجه نمایید آشنا کنیم.

نکات ضروری قبل از تعمیر ویدئو پروژکتور
  • مشکلات مختلفی مانند عدم شفافیت و وضوح تصویر، خاموش شدن ناگهانی ویدئو پروژکتور، عدم قرارگیری درست تصویر روی نمایشگر و غیره که در دستگاه ویدئو پروژکتور بروز می کند، به علت خرابی لامپ ویدئو پروژکتور نیست. بنابراین پیش از تصمیم گیری عجولانه برای تعمیر لامپ دیتا یا تعویض آن، حتماً با یک متخصص مشورت کنید تا علت اصلی خرابی دستگاه شما مشخص شود. متخصصین ما با گذراندن دوره های آموزشی حرفه ای و پیشرفته می توانند در کمترین زمان ممکن مشکل اصلی دستگاه شما را تشخیص و سپس اقدام به تعمیر آن کنند.
  • درصورتی که مشاورین ما به شما اطمینان دادند که قطعاً باید اقدام به تعمیر یا تعویض لامپ ویدئو پروژکتور نمایید، دقت کنید که لامپ خریداری شده حتماً باید لامپ اریجینال و اصلی خود دستگاه باشد. بسیاری از رقبا یا واردکنندگان نامعتبر، لامپ های تقلبی را به جای لامپ های اصلی ویدئو پروژکتورها به خریداران ناآشنا می فروشند، که پس از چندی مشکلات دستگاه را چند برابر کرده و خود لامپ نیز دیگر قابل استفاده نیست. پس از مشاوره با متخصصین ما می توانید لامپ دیتا پروژکتور خود را با اطمینان کامل از اینکه لامپ را از خود نمایندگی اصلی دریافت می نمایید، سفارش دهید و از مزایای خدمات پس از فروش آن نیز از جمله تعویض لامپ دیتا پروژکتور بصورت رایگان بهره مند شوید.
  • فریب تبلیغات ارزان قیمت لامپ ویدئو پروژکتور را نخورید. درست است که قیمت لامپ دیتا پروژکتور نسبت به خود دستگاه تقریباً بالابه نظر می رسد اما در نظر داشته باشید که این قطعه تقریباً اصلی ترین قطعه دستگاه است و البته طول عمر آن نیز از پیش برای هر دستگاه مشخص شده است. در حال حاضر، شرکت مهندسی نوآوران تحقیق به عنوان نماینده انحصاری برندهای معتبر همچون هیتاچی و مکسل این لامپ را با کمترین قیمت ممکن در اختیار مشتریان محترم قرار می دهد.

لامپ ویدئو پروژکتور

خدمات شرکت مهندسی نوآوران تحقیق در خصوص ویدئو پروژکتور

یکی از خصوصیات قابل توجه شرکت مهندسی نوآوران تحقیق که موجب جلب رضایت و اطمینان مشتریان آن شده، ارائه خدمات پس از فروش به صورت سخت افزاری و نرم افزاری برای کلیه محصولاتی است که این شرکت به عنوان نماینده انحصاری آنها مشغول به کار است.
خریداران محصولات این شرکت، ازجمله خریداران ویدئو پروژکتور ها این اطمینان را دارند که در صورت بروز هرگونه مشکل در دستگاهشان می توانند با متخصصین ما تماس حاصل نموده و در خصوص تعمیر ویدئوپروژکتور خود مشاوره رایگان دریافت نمایند.

نهایتاً در نظر داشته باشید که خدمات پس از فروش زیر توسط متخصصین شرکت مهندسی نوآوران تحقیق به کلیه خریداران ویدئو پروژکتور ها ارائه می گردد:

  • تشخیص دقیق کلیه عیوب دستگاه یا قطعات معیوب
  • تعویض کلیه قطعات معیوب با قطعات اوریجینال
  • تعمیر دستگاه ویدئو پروژکتور و قطعات آن
  • تعمیر لامپ ویدئوپروژکتور و تعویض آن
  • تأمین کلیه قطعات ویدئو پروژکتور و لامپ دیتا پروژکتور با کمترین قیمت