ویدئو کنفرانس

ویدئو کنفرانس چیست؟

ویدئو کنفرانس عبارت است از برقراری ارتباط همزمان و زنده صوتی و تصویری بین دو یا چند مکان مختلف، بطوریکه گویی افراد در یک اتاق و دور یک میز نشسته و با یکدیگر گفتگو می‌کنند.

علاوه بر یک ارتباط ویدئویی طرفین می‌توانند اطلاعاتی از قبیل فایل های PDF و PPT را برای یکدیگر ارسال و به اشتراک بگذارند.

استفاده از یک ارتباط ویدئویی با استفاده از تجهیزات ویدیو کنفرانس علیرغم کاهش زمان و هزینه برگزاری جلسات که شامل هزینه های مالی مسافرت و خطرات احتمالی است، بهبود روابط مستمر و برگزاری جلسات غیر حضوری در یک زمان و در چند نقطه را فراهم می‌سازد.

با توجه به بعد مسافت و ارتباطات بین المللی اولویت استفاده از ویدئوکنفرانس برای پیشبرد اهداف ضروری بنظر می‌رسد.

امروزه ویدئوکنفرانس به دو روش قابل اجرا می باشد :

 1. ویدئوکنفرانس از پروتکل های SIP , H323 که توسط سخت افزار ها قابل اجرا می باشد.
 2. استفاده از ب کنفرانس های F.B. که توسط وب کم های ثابت و PTZ  قابل اجرا می باشد.

دوربین ویدئو کنفرانس

وب کم ها تکمیل کننده زیر ساخت های وب کنفرانس هستند، معمولا اگر سازمان ها یا شرکت شما یک نرم افزار وب کنفرانسی مثل S.F.B ،Adobe داشته باشد نیاز به یک وب کم داربد که وب کم ها معمولا به دو مدل تقسیم می‌شوند:

 

وب کم های حرفه ای

وب کم های حرفه ای شامل دوربین PTZ، درجه چرخش و بزرگنمایی های متفاوت برای سالن های مختلف طراحی می‌شوند. در کنار دوربین های حرفه ای یک اسپیکر میکروفن می‌باشد که قابلیت اتصال به سیستم کنفرانس صوتی و حذف نویز را دارد. در این وب کم ها امکان ذخیره سازی چند قاب تصویری متفاوت وجود دارد.

 

وب کم های ثابت

وب کم های ثابت یا Fix Cameraبا یک پورت USB  به سیستم کامپیوتری شما وصل می‌شود و یک تصویر و یک زاویه دید ثابت در اختیارتان قرار می‌دهد.

 • همه
 • تک نقطه‌ای
 • چند نقطه‌ای
 • وب‌کم اتاق‌های کوچک
 • وب‌کم اتاق‌های بزرگ

بیش از ۱۵۰۰ پروژه سازمانی

خدمات پس از فروش متفاوت 

تیم فنی و اجرایی حرفه ای 

بیش از ۲۵ سال سابقه 

ویدئو کنفرانس تک نقطه ای

ویدئو کنفرانس تک نقطه‌ای

تماس ویدئویی نقطه به نقطه یک جلسه ویدئویی متشکل از دو نقطه است که می‌توانند به طور همزمان یکدیگر را ببینند و صدای همدیگر را بشنوند. در این تماس ابزارهای مشارکت متعددی مانند پیام رسانی، انتقال فایل، نمایش اسلاید و غیره برای هر دو نقطه فراهم است. دوربین های متحرک ptz  با قابلیت چرخش و تعریف ۱۰۰ قاب تصویری است.

ویدئو کنفرانس چند نقطه‌ای

ویدئو کنفرانس چند نقطه ای یک جلسه ویدئویی است که بیش از دو شرکت کننده در آن حضور داشته و می‌توانند به طور همزمان یکدیگر را مشاهده کرده و صدای همدیگر را بشنوند. ویدئو کنفرانس چند نقطه ای شبیه به یک میزگرد است که در آن تمامی شرکت کنندگان از حقوق مساوی برخوردار هستند. در این حالت از کنفرانس ویدئویی، شما به مشارکت فعال تمامی بلندگوها نیاز خواهید داشت. قابلیت مدیریت جلسه، ضبط جلسه ،از اصلی ترین امکانات این نوع ارتباط می باشد

ویدئو کنفرانس چند نقطه‌ای
 • Skype
 • WebRTC
 • YMS

Skype for Business


کمپانی مایکروسافت بی تردید برترین تولید کننده راهکارهای یکپارچه در دنیا می باشد. این پلت فرم بهترین راهکار درون سازمانی برای سازمان‌های بزرگ است که تماس‌های دو به دو یا چند نقطه ای، چت متنی ،ارسال فایل و …بر روی شبکه‌های داخلی امکان پذیر می‌سازد.
اسکایپ در واقع یک سامانه‌ی یکپارچه درون سازمانی برای یک تعامل تیمی می باشد که شامل انواع پیام رسانی ها می باشد. این سامانه سازگاری کامل با سایر نرم افزارهای مایکروسافتیو تمام روش های ارتباطی را در اختیار کاربر قرار میدهد.
استفاده از یک رابط کاربری واحد سبب سهولت در گسترش نرم افزار ،پشتبانی و نگهداری آسان و افزایش توانایی کاربر می باشد.

Web Real-Time Communication

وب آر تی سی در واقع پروژه ای متن باز (open-source) است که از طریق یک رابط برنامه نویسی کاربردی (API) ساده تعامل همزمان را برای اپلیکشین های موبایل و مرورگرهای وب فراهم می کند.

این راه شباهت زیادی  به وب کنفرانس هایی که برای آموزش و جلسات با کیفیت پایین تر در سازمان ها راه اندازی می شوند دارد. به زبان ساده تر WebRTC  یک لینک را در اختیار کاربر قرار می دهد و کاربر با کلیک کردن بر روی آن لینک با باز شدن یک مرورگر کثل کروم یا فایرفاکس می تواند وارد یک جلسه ی ویدئوکنفرانس شود.

Yealink Meeting Server

سرور جلسات یالینک (YMS) یک زیرساخت کنفرانس ویدئویی مبتنی بر ماشین مجازی است که برای کنفرانس همزمان ویدیویی HD  بصورت درون سازمانی یا برون سازمان طراحی شده است.

این سرور با تجمیع ۱۰ قابلیت زیرساختی به عنوان یک سرور جلسات مجازی قدرتمند با قابلیت برقراری ارتباطات چند‌ نقطه ای و بسیاری از زیر ساختهای مورد نیاز را دارد. با این راهکار می توان به تعداد نیاز دستگاه های سخت افزاری، وب کنفرانس ها و حتی نرم افزارها را وارد ارتباطات تصویری همزمان نمود. صدا و تصویر همه نقاط از طریق یک پنل مدیریت به سادگی قابل کنترل است.

امکان دسترسی دستگاه های مختلف از جمله تجهیزات اتاقهای کنفرانس (end point)، تلفن های ویدیویی، برنامه های تلفن همراه و نرم افزار رایانه ای را فراهم می آورد. سرور جلسات Yealink کیفیت Full HD و رزولوشن ۱۰۸۰ P 30 F را برای تمامی تجهیزات پشتیبانی می کند.

 انواع حالت های کنفرانس و ادغام با دستگاه های VC Yealink برگزاری کنفرانس ویدئویی را ساده تر میکند، مثلا قابلیت های یادآوری کنفرانس و انجام بعضی کارها تنها با یک کلیک، از جمله کارهایی هستند که باعث برگزاری راحت تر کنفرانس می شوند.

YMS یک تجربه کاربری ساده و کارآمد را ارائه می دهد و هزینه های ارتباط را کاهش می دهد.

نظرات مشتریان نوآوران تحقیق

 • شرکت راه آهن  جز نخستین  شرکت های پیشگام در حوزه ویدئو کنفرانس می‌باشد و برند هایی مانند Altura،Polycom  و Sony را در این مجموعه از سالیان گذشته نصب و راه اندازی شده اند . با خارج شدن این برند ها از گارانتی و خدمات  جهانی، این شرکت به دنبال تامین کنندگانی برای تکمیل خرید های خود و پشتیبانی برند های نام  برده شده بود، پس از بررسی های دقیق بین چند شرکت که در این حوزه فعال بودند، شرکت مهندسی نوآوران تحقیق به دلیل ارائه کالا با کیفیت، واحد فنی و خدمات تخصصی انتخاب شد. امروزه حدود ۱۰۰ دستگاه ویدئو کنفرانس و یک MCU در این شرکت توسط نوآوران تحقیق نصب و راه اندازی شده است.

  راه آهن جمهموری اسلامی

  مهندس پورزندی - مسئول ویدئو کنفرانس راه آهن کشور
 • سازمان بهزیستی کشور در طی سالیان گذشته حدود ۳۰ دستگاه ویدئو کنفرانس از شرکت مهندس نوآوران تحقیق خریداری و در نقاط مختلف کشور نصب وراه اندازی کرده است. دستگاه های ویدئو کنفرانس نوآوران تحقیق از سال ۸۹ در این مجموعه نصب شده است، طی بررسی که در سال ۹۳ توسط واحد آمار و فناوری اطلاعات سازمان بهزیستی  کشور ومحاسبه نرخ ROI انجام شد مواردی از قبیل سود هی بالا، دسترسی سریع به همه پرسنل، صرفه جویی در زمان و کاهش سفر های غر ضروری بدست آمد که با توجه به موارد ذکر شده و ارائه خدمات، پشتیبانی مناسب و اصالت کالا ارائه شده توسط آن شرکت  تصمیم به خرید حدود ۲۰ دستگاه ویدئو کنفرانس دیگر گرفته شد.

  سازمان بهزیستی کشور

  مهندس جعفرلو – مسئول ویدئو کنفرانس بهزیستی کشور
 • شرکت سرمایه گذاری سازمان تامین اجتماعی که به اختصار شستا نامیده می‌شود که جز بزرگترین حوزه کاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی  است. طی سال های گذشته جلسات ویدئویی این شرکت بر روی بستر Web Conference برگزار می‌شد، اما با توجه به اینکه نیاز ویدئو کنفرانس وز به روز در این مجموعه افزایش پیدا می‌کرد، سیستم ویدئو کنفرانس Aver برای راه اندازی حدود ۲۰۰ شرکت  زیر مجموعه در سال ۹۷ پیشنهاد شد که تا کنون موفق به نصب حدود ۵۰ دستگاه ویدئو کنفرانس شده ایم. ار دلایل انتخاب شرکت مهندسی نوآوران تحقیق می‌توان به ارائه خدمات مناسب، موجودی کالا و تحویل به موقع اشاره کرد. همچنین شایان ذکر است که این پروژه توسط ان شرکت طی ۲ روز در نقاط مختلف مجموعه صدر تامین نصب و راه اندازی شد.

  شرکت سرمایه گذاری صدر تامین

  مهندس حق جو – مسول ویدئو کنفرانس سرمایه گذاری صدر تامین
 • در سال ۱۳۹۰ حدود ۳۰ دستگاه ویدئو کنفرانس از شرکت مهندسی نوآوران تحقیق خریداری شد. با نصب و راه اندازی ویدیو کنفرانس  تعداد ماموریت های کاری در استان به حداقل رسید و  حضور هر روزه در استان به یک روز حضور کاهش پیدا کرد.

  در سال ۱۳۹۶  این مجموعه تصمیم به افزایش نقاط خود جهت آموزش و سایر خدمات گرفت و حدود ۲۰ دستگاه دیگر و یک MCU به مرکز اضافه شد. از دلایل مهم انتخاب شرکت مهندسی نوآوران تحقیق  می توان به پاسخگویی سریع، داشتن واحد فنی و تخصصی، اصالت کالا و ارسال کالا در کوتاه ترین زمان ممکن اشاره کرد.

  استانداری بوشهر

  مهندس استوار – مسئول ویدئو کنفرانس استانداری بوشهر

پرسش و پاسخ‌های متداول درباره ویدئو کنفرانس

تعدادی از دستگاه های ویدئو کنفرانس امکان برقراری ارتباط تصویری با Skype For Business وجود دارد اما امکان برقراری ارتباط با سرویس اسکایپ معمولی و سایر سرویس های تحت وب وجود ندارد که در این صورت نیاز به یک وب کم حرفه ای می باشد.

وب کم های حرفه ای شامل میکروفن و اسپیکر می باشند که تمامی این تجهیزات از طریق یک پورت USB به یک سیستم کامپیوتری متصل می شوند اما دستگاه های ویدئو کنفرانس علاوه بر وربین و میکروفن یک پردازنده اصلی به نام کدک دارد که همه اتصالات به دستگاه پردازنده متصل می شوند و از طریق دو پروتکل H323 و SIP ارتباط برقرار می کنند.

اینکار به ۳ روش امکان پذیر است.اگر قصد ارتباط تصویر نرم افزاری یا وب کنفرانس دارید وب کم های حرفه ای vc520+  بهترین گزینه است.اگر بایستی به نقطه ای که به تکنولوژی سخت افزاری ویدئوکنفرانس مجهز شده اتصال پیدا کنید ست سخت افزاری Aver Evc150  بهترین و اقتصادی ترین پیشنهاد می باشد.چنانچه قصد تجهیز سالن به دوربین های اتو ترک و میکروفن های دیجیتال را دارید برند restmonet  بهترین و اقتصادی ترین انتخاب می باشد.

پلت فرم YMS بهترین و اقتصادی ترین راهکار ویدئوکنفرانس برای سازمانهای بزرگ است که هم ویدئوکنفرانس و هم وب کنفرانس دارند. این پلت فرم در واقع زیر ساخت برقراری ارتباطات یکپارچه است که قابلیت های برقراری همزمان جلسات با حضور همه نقاط در سالن های کنفرانس یا موبایل و کامپیوتر و… را فراهم می کند.

بله، امکان برقراری ارتباط با هر دستگاه ویدئو کنفرانس سخت افزری و نرم افزاری با هر برندی وجود دارد زیرا در یک پروتکل استاندارد ارتباط برقرار می کنند.

برای آشنایی بیشتر با عملکرد یا قیمت محصولات، یک گزینه را انتخاب کنید.

مقالات ویدئو کنفرانس