مانیتور کنفرانس

مانیتور کنفرانس چیست؟

مانیتور کنفرانس به عنوان نمایشگر در سالن‌های کنفرانس مورد استفاده قرار می گیرد. به طور کلی مانیتورهای کنفرانس با دو سناریو کلی در سالن‌ کنفرانس، حالت اول که از آن به عنوان به اشتراک گذاری تصویر (sharing تصویر ) هم یاد می شود برای نمایش یک تصویر واحد در مانیتورها و حالت دوم به عنوان نمایشگر برای مینی پی سی ها، زیرو کلاینت ها، کیس ها و … مورد استفاده قرار می گیرند.

کابل کشی تصویر در سالن کنفرانس

معمولا در سالن‌های کنفرانس برای دریافت تصویر از دستگاه‌های مختلف و همچنین به اشتراک گذاری آن بین نمایشگرهای متعدد نوعی از کابل کشی که در تصویر زیر مشخص شده است استفاده می گردد. در این نوع کابل کشی، منابع تامین کننده تصاویر به  یک سویچ تصویر متصل می شوند و معمولا سویچ تصویر به طور خودکار ( و همچنین دستی ) تصویر آخرین دستگاه متصل شده را برای نمایش انتخاب می کند.

در ادامه با توجه به این که معمولا سویچرهای تصویر تنها یک خروجی ایجاد می کنند، برای به اشترک گذاری تصویر بین نمایشگرهای متعدد، از یک اسپلیتر تصویر استفاده می شود و بدین وسیله تصویر بین نمایشگرهای مقصد به اشتراک گذاشته می شود.

کابل کشی تصویر در سالن کنفرانس

مراکز کاربرد مانیتور کنفرانسی

مانیتور کنفرانس معمولا در مواردی که نیاز به آموزش داخل جلسات وجود داشته باشد و یا ماهیت داده‌ها، گزارشات و محتویات ارائه شده به گونه ای باشد که نیاز باشد افراد به دقت محتویات را مشاهده کنند مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع مانیتور کنفرانس

به طور کلی سه نوع مانیتور کنفرانس وجود دارند:

  • مانیتور ثابت یا فیکس مانیتور
  • مانیتور لپ تاپی یا تاشو
  • لیفت مانیتور

لیفت مانیتور

این نوع از ماینتورهای کنفرانسی از نظر بصری در زیبایی سالن کنفرانس بسیار موثر می باشند. به علاوه با توجه به ماهیت این مانیتورها، معمولا در مراکز کار شده، فضای بیشتری در اختیار شرکت کنندگان در جلسه قرار می گیرد.

از معیاب این مانیتور‌ها می توان قیمت بالای آن نسبت به سایر مانیتورهای کنفرانس اشاره نمود. از طرفی نیاز آن به محفظه مستحکم و جادار که فضا و استحکام لازم و کافی را برای نگه داشتن این مانیتورها اشاره نمود. در نهایت بروز مشکلات و خرابی در این مانیتورها نسبت به دو نوع دیگر بیشتر می باشد.

مانیتور کنفرانس - لیفت مانیتور

مانیتور لپ تاپی یا تاشو 

این نوع مانیتور هم از نظر زیبایی شناسی موجب شکیلتر به نظر آمدن سالن کنفرانس می شود. از دیگر مزایای این مانیتورها می توان به این مورد اشاره نمود که با با توجه به امکان باز و بسته شدن آن، کمتر موجب اختلال در دید شرکت کنندگان می شوند.

از معایب مانیتورهای لپ تاپی موجود در بازار ایران می توان به پایین بود ابعاد تصویر ( اینچ پایین ) اشاره نمود. فضای اشغالی این مانیتور ها نسبت به مانیتورهای  لیفت ( روی سطح میز ) بیشتر می باشد. البته مانیتورهای لیفت فضای بیشتری را در زیر میز و جلوی پای شرکت کنندگان اشغال می کند.

مانیتور کنفرانس - مانیتور لپ تاپی یا تاشو

فیکس مانیتور یا مانیتور ثابت

متداول‌ترین نوع مانیتور استفاده شده در سالن جلسات می باشد. از مزایای این مانیتورها نسبت به سایر انواع مانیتور کنفرانسی می توان به قیمت اقتصادی آن اشاره نمود. از دیگر مزایای این نمایشگرها می توان به خرابی کمتر و باز بودن دست مشتریان آن در انتخاب ابعاد مانیتور ( اینچ های بالاتر ) اشاره کرد.

معیاب این مانیتورها اشغال فضای بیشتر بر روی میز و گاها ایجاد اختلال در دید شرکت کنندگان می باشند.

مانیتور کنفرانس - مانیتور ثابت

پرسش و پاسخ‌های متداول مانیتورهای کنفرانس

آیا امکان به اشتراک گذاری محتوای یکی از مانیتور ها، بر روی مانیتور سایر حضار جلسه وجود دارد؟

بله این مورد با استفاده از سویچ تصویر ( سویچ HDMI )  موجود در سالن ممکن خواهد بود.

معمولا مانیتور کنفرانس در کنار مینی پی سی یا کیس ها در چه مواردی مورد استفاده قرار می گیرند؟

معمولا این سناریو در مواردی که نیاز به استفاده از سیستم های مجزا برای هر فرد وجود داشته باشد، از قبیل نیاز به برگزاری کلاس های آموزشی و … مورد استفاده قرار می گیرد.

برای مانیتور‌ها معمولا از کابل‌های HDMI استفاده کنیم یا VGA؟

قطعا در صورتی که محدودیتی در انتخاب کابل ها و بودجه تهیه آنها ندارید از کابل HDMI که کیفیت بالاتری را ارائه می دهند و از تکنولوژی به روزتری بهره‌‌مند هستند، استفاده نمایید.

به ازای هر چند نفر یک مانیتور کنفرانس استفاده شود؟

بهترین گزینه استفاده از یک مانیتور به ازای هر دو نفر شرکت کننده است. در صورتی که به ازای هر نفر از یک نمایشگر استفاده شود، معمولا علاوه بر هزینه بالاتر، موجب اختلال در دید شرکت کنندگان هم خواهد شد.

معمولا مانیتور با چه ابعادی برای سالن‌های کنفرانس مناسب‌تر هستند؟

معمولا مانیتورهای 19 الی 22 اینچ ابعاد مناسبی برای استفاده در سالن‌های کنفرانس هستند.

اگر تعداد مانیتورهای استفاده شده در سالن جلسات زیاد باشد بر روی سرعت و کیفیت تصویر تاثیرگذار خواهد بود؟

کیفیت تصویر در حال نمایش به سه عامل بستگی دارد

  • وضوح تصویر مانیتور استفاده شده
  • سوئیچ و اسپلیتر مورد استفاده
  • فاصله کابل‌ها از اسپلیتر
  • کیفیت کابل‌های مورد استفاده

در نتیجه کیفیت تصویر به تعداد مانیتورهای مورد استفاده چندان بستگی ندارد