تعمیر ویدئو پروژکتور

  ویدئو پروژکتور ها تجهیزاتی هستند که در مراکز متعددی مثل مراکز آموزشی، سالن های کنفرانس و … کاربرد دارند. این دستگاه ها در گذر زمان دچار مشکلاتی می شوند که نیاز به تعمیر پیدا می کنند. گر چه استفاده صحیح از این وسایل موجب افزایش طول عمر آن ها می شود، اما بروز خرابی و مشکل در این دستگاه ها، همانند سایر تجهیزات صوتی و تصویری غیر قابل اجتناب می باشد. در ادامه تعمیر انواع ویدئو پروژکتور ها و قطعات آن ها را مورد ارزیابی قرار خواهیم داد و هزینه های تعمیر بخش های مختلف را با هم مقایسه خواهیم نمود.

  جهت ثبت درخواست تعمیر از فرم مقابل استفاده فرمایید.

  روند کلی تعمیر ویدئو پروژکتور

  برآورد هزینه تعمیر ویدئو پروژکتور

  برآورد هزینه تعمیر

  برآورد و اعلام هزینه تعمیر ویدئو پروژکتور به مشتری و تعمیر دستگاه

  بررسی فنی جهت تعمیر ویدئو پروژکتور

  بررسی فنی

  بررسی فنی دستگاه و ارائه مشکلات مشاهده شده به مشتری

  ارسال دستگاه جهت تعمیر ویدئو پروزکتور

  ارسال دستگاه

  ارسال دستگاه برای شرکت مهندس نوآوران به منظور بررسی فنی دستگاه

  راهنمایی مشتری برای تعمیر ویدئو پروژکتور

  راهنمایی مشتری

  راهنمایی تلفنی مشتری برای حل مشکل توسط مشتری در صورت امکان

  سوالات متداول تعمیر ویدئو پروژکتور

  سوالات متداول

  پرسش سوالات متداول از مشتری در خصوص مشکلات دستگاه

  در صورتی که بنا به هر دلیلی،نیاز به تعمیر ویدئو پروژکتور وجود داشته باشد، در مراحل ابتدایی توسط کارشناسان فنی سوالاتی از مشتریان برای مشخص شدن وضعیت کلی دستگاه پرسیده می شود. پس از ارائه پاسخ ها در صورتی که مشکلات حادی برای دستگاه به وجود نیامده باشد، با توجه به راهنمایی های انجام شده سعی می شود تا حدالامکان مشکل توسط خود مشتری حل شود. بنابراین تست های اولیه مثل تست کابل، تست پورت ها و درایور های سیستم و موارد مشابه صورت می گیرد. در صورتی که مورد قابل رفع نبود از مشتری درخواست می شود که دستگاه را برای شرکت ارسال نمایند و شرح وضعیت ارائه شده توسط مشتری برای هر دستگاه آماده سازی می شود. سپس دستگاه تحویل بخش فنی شرکت می گردد و مجددا توسط این واحد مورد بررسی قرار می گیرد و مشکلات دستگاه مشاهده شده و به مشتری ارائه می گردد، برآورد هزینه های تعمیر به صورت پیش فاکتور برای مشتری ارسال می گردد و پس از تایید مشتری مراحل تعمیر ویدئو پروژکتور آغاز می گردد.

  به طور کلی خدمات ارائه شده در حوزه ویدئو پروژکتور ها به سه بخش عمده تقسیم می شوند

  • سرویس ویدئو پروژکتور
  • تعمیر ویدئو پروژکتور
  • تعویض و تعمیر لامپ ویدئو پروژکتور

  ویدئو‌های کاربردی در خصوص آشنایی کلی، سرویس فیلتر و تعمیر ویدئو پروژکتور را می توانید در این قسمت مشاهده نمایید

  لامپ ویدئو پروژکتور

  تعویض لامپ ویدئو پروژکتور باید چه زمانی انجام شود؟

  بحث تعویض یا تعمیر لامپ ویدئو پروژکتور عموما با ضعیف شدن نور و کیفیت تصویر تولید شده توسط دیتا پروژکتور پیش می آید. معمولا لامپ ویدیو پروژکتور ها دارای چند هزار ساعت عمر مفید می باشند که این میزان بین ۲ الی ۳ هزار ساعت و در برخی از برند ها این میزان به ده هزار ساعت و بیشتر هم می رسد. البته ممکن است در برخی موارد با توجه به شرایط محیطی و همچنین نوع استفاده از دیتا پروژکتور، این میزان بسیار بیشتر از عدد ذکر شده توسط کمپانی تولید کننده آن باشد، اما عموما زمان مناسب برای تعویض لامپ پس از سپری شدن عمر مفید لامپ و زمانی است که قدرت لامپ کاهش یافته و دیگر قادر به تولید تصویر با شدت روشنایی و کیفیت بالا نمی باشد.

  ترکیدن لامپ ویدئو پروژکتور

  • کیفیت ساخت لامپ
  • شوک از طرف پاور لامپ ویدئو پروژکتور به علت نوسانات آنی برق
  • گرمای بیش از حد

  در مورد اول در صورتی که لامپ دیتا پروژکتور از کیفیت مطلوبی برخوردار نباشد ممکن است دچار ترکیدگی شود و این موضوع ممکن است به سایر قطعات دستگاه هم آسیب برساند.
  در خصوص پاور لامپ دیتا پروژکتور هم ممکن است به دلیل نوسانات برق شکل گرفته، موجب وارد شدن شوک الکتریکی و در نتیجه ترکیدگی لامپ شود.
  مورد دیگری که ممکن است منجر به ترکیدن لامپ شود، گرمای بیش از حد است. این مورد بیشتر در محیط هایی که دمای بالایی دارند رخ می دهد. البته به درستی کار نکردن فن های خنک کننده دستگاه هم می تواند به ترکیدن لامپ ویدئو پروژکتور منجر شود.

  مراحل تعویض لامپ ویدئو پروژکتور

  برای تعویض لامپ ویدئو پروژکتور توصیه می شود که این امر توسط افراد با دانش فنی در این حوزه استفاده شود و یا دستگاه برای تعویض به شرکت های ارائه دهنده خدمات در این حوزه ارسال شوند.
  مراحل تعویض لامپ دیتا پروژکتور به شرح ذیل می باشد :

  ۵-محفظه لامپ را تمیز کنید.

  ۶-اسمبلی لامپ جدید را قرار دهید.

  ۷-جا زدن در محفظه لامپ.

  ۸-ریست کردن تایمر لامپ

  ۱-ابتدا ابزارهای لارم را فراهم کنید.

  ۲-از خاموش بودن و خنک بودن دستگاه قبل از تعویض لامپ اطمینان حاصل کنید.

  ۳-درب محافظ لامپ را بردارید.

  ۴-اسمبلی لامپ را بردارید.

  هزینه تعمیر لامپ ویدئو پروژکتور

  در صورتی که نیاز به تعویض لامپ ویدئو پروژکتور وجود داشته باشد، شرکت مهندسی نوآوران هیچ گونه هزینه ای را بابت تعویض لامپ از مشتریان دریافت نمی کند و تنها هزینه پرداختی مشتریان هزینه خرید لامپ می باشند و این میزان بسته به قیمت لامپ ویدئو پروژکتور در برندهای مختلف متفاوت است.
  قیمت لامپ ویدئو پروژکتور به طور میانگین حدود یک هفتم تا یک دهم قیمت دستگاه می باشد که بسته به نوع و برند لامپ این نسبت می تواند متفاوت باشد.

  تعمیر لامپ ویدئو پروژکتور

  تعویض و تعمیر قطعات ویدئو پروژکتور

  به طور کلی قطعاتی از ویدئو پروژکتور ها که قابلیت تعمیر را دارند عبارتند از :

  • برد اصلی یا Mainboard
  • فیلتر ویدئو پروژکتور
  • پاور یا منبع تغذیه
  • چرخه رنگ یا color wheel
  • لامپ ویدئو پروژکتور
  • اپتیک

  هزینه های تعمیر برد ویدئو پروژکتور

  تعمیر برد اصلی ویدئو پروژکتور یکی از تخصصی ترین مواردی است که در بحث تعمیر ویدئو پروژکتور انجام می شود و هزینه تعمیر آن به بخش آسیب دیده برد بستگی دارد. مسلما اگر قطعاتی از برد دیتا پروژکتور آسیب دیده باشند که تهیه و تعمیر آنها راحت تر است، هزینه کمتری در بر خواهند داشت.
  در برخی موارد هم با توجه به در دسترس نبودن قطعات امکان تعمیر برد وجود ندارد و می بایست برد اصلی ویدئو پروژکتور به طور کامل تعویض شود که در این صورت هزینه نسبتا بالایی برای مشتری در بر خواهد داشت که به طور متوسط این هزینه برابر با یک سوم الی نیمی از قیمت دستگاه را شامل می شود.

  تعمیر ویدئو پروژکتور
  فیلتر ویدئو پروژکتور

  فیلتر ویدئو پروژکتور

  فیلتر ها یکی از مهمترین مواردی هستند که در نگهداری دیتا پروژکتور ها و افزایش عمر آن ها نقش بسزایی دارند. در واقع فیلتر از ورود کرد و غبار به داخل دستگاه جلوگیری می کند. سرویس فیلتر ویدئو پروژکتور به این شکل است که بسته به محل استفاده دستگاه و شرایط محیطی، می بایست فیلتر را هر چند ماه یک بار از دستگاه جدا نموده و پس از تمیز نمودن  فقط با آب سرد ،  با احتیاط آنرا خشک نمود مجددا آن را نصب کرد. همچنین تعویض فیلتر در مواقع انجام سرویس ویدئو پروژکتور برای مشتریان توصیه می شود که این مورد در موارد مورد نیاز در شرکت نوآوران تحقیق به صورت رایگان تعویض می شود.

  چه زمانی نیاز به تعمیر ویدئو پروژکتور در محل مشتری وجود دارد؟

  مواردی از قبیل سرویس و بخش عمده ای از تعمیرات در محل مشتری امکان پذیر نمی باشد چرا که نیاز با باز شدن کامل دستگاه دارد و ابزار های متعددی جهت عیب یابی و تعمیر دستگاه نیاز دارد. معمولا خدماتی که در محل مشتریان انجام می شود شامل بازدید و عیب یابی دیتا پروژکتور، بررسی وضعیت و زمان کارکرد لامپ، وضعیت کلی دستگاه و تنظیمات مرتبط با تصویر می باشد. در واقع اغلب خدمات ابتدایی و اعلام وضعیت دستگاه ها در محل مشتریان انجام می شود.

  تعمیر ویدئو پروژکتور در محل مشتری

  کمترین و بیشترین هزینه تعمیر ویدئو پروژکتور مربوط به چه خدماتی است؟

  کمترین هزینه ها در هنگام تعمیر دیتا پروژکتور مربوط به سرویس دستگاه می باشد که توصیه می شود در نوبت های دوره ای مشخص شده به طور منظم انجام شوند. این موضوع بر افزایش طول عمر دستگاه تاثیر گذار خواهد بود.
  بیشترین هزینه ها هم مربوط به تعمیر پاور، برد اصلی و اپتیک ویدئو پروژکتور می باشد. این هزینه ها هم شامل هزینه خرید قطعات مورد نیاز و هزینه تعمیر دستگاه می باشد.

  تغییر رنگ تصویر دیتا پروژکتور چه موقع اتفاق می افتد؟ این تغییر رنگ ناشی از چیست؟

  تغییر رنگ تصویر ویدئو پروژکتور می تواند ناشی از عوامل متعددی باشد. اولین موردی که باید مورد بررسی قرار گیرد، کابل تصویر آن می باشد. این موضوع به ویژه در کابل های VGA بیشتر مشاهده می شود. این کابل ها شامل سه رنگ اصلی قرمز، زرد و سبز می باشند و عموما به مرور زمان، در محل اتصال به لپتاپ یا رایانه مورد استفاده، دچار مشکل می شوند، اما به طور کامل قطع نمی شوند. به عنوان مثال پین رنگ قرمز دچار مشکل شده و رنگ تصویر به سمت رنگ مخالف تغییر می کند.

  تعمیر ویدئو پروژکتور - رنگ خروجی

  چک کردن اتصال صحیح ویدئو پروژکتور و پورت ها

  در مرحله بعدی می بایست منبع تولید کننده تصویر که اغلب لپتاپ ها یا کامپیوتر ها هستند باید مورد بررسی قرار گیرند. مجددا برای کسب اطمینان ار اتصال صحیح ویدئو پروژکتور به دستگاه می بایست اتصالات مورد ارزیابی قرار گیرد. در مراحل بعدی عملکرد صحیح کارت گرافیک و نصب بودن درایور های این کارت بر روی سیستم باید مورد ارزیابی قرار گیرد.
  در صورتی که موارد بالا شما را در تعمیر ویدئو پروژکتور یاری نکرد، ممکن است مشکل در اثر خرابی برد ویدئو پروژکتور بروز کرده باشد که نیاز به تعمیر قسمت های پردازشگر رنگ و برد اصلی دیتا پروژکتور باشد. البته شایان ذکر است که موارد خرابی که ناشی از مشکل برد اصلی باشد به ندرت پیش می آید و عموما با بررسی کابل ها و درایور ها مورد مرتفع می شود. اما در صورتی که مشکل تغییر رنگ ناشی از خرابی برد باشد، قابلیت تعمیر برد وجود خواهد داشت چرا که اغلب چیپ های مربوط به آن موجود می باشد.

  پورت لپتاپ

  تست و پیدا کردن علل تغییر رنگ تصویر دیتا پروژکتور توسط مشتری

  با توجه به اینکه این مشکل عمدتا ناشی از خرابی های کابل تصویر می باشد، کاربران می توانند در ابتدا به صورت فیزیکی کابل را برای مشاهده خرابی های فیزیکی احتمالی دنبال کنند و در صورت مشاهده موارد مشکوک به قطعی کابل آن را با یک کابل سالم و ترجیحا با طول کوتاه تر – با توجه به این که اولا احتمال قطعی کابل ها با طول کوتاه تر، کمتر می باشد و عموما با توجه به استفاده از این کابل ها در کامپیوتر ها بیشتر در دسترس می باشند – آزمایش کنند. در مراحل بعدی می بایست اتصالات به درگاه های کامپیوتر و ویدئو پروژکتور بررسی شود و در نهایت درایور های سیستم های مورد استفاده می بایست مجددا تست و در صورت نیاز نصب گردند. همچنین برای تست مشکل می توان سیستم کامپیوتری تولید کننده تصویر یا اصطلاحا سورس تصویر را با یک سیستم دیگر جایگزین کنید که در این صورت اگر مشکل تصویر حل نشود، متوجه خواهیم شد که مشکل از درایور یا سیستم کامپیوتری نیست. در صورتی که هیچ کدام از موارد فوق چاره ساز نبودند ممکن است مشکلی برای برد اصلی پیش آمده باشد و می بایست دستگاه برای بررسی و تعمیر ویدئو پروژکتور به شرکت گارانتی کننده محصول و یا نمایندگی های مجاز تعمیرات دیتا پروژکتور ارسال نمایید.

  یکی دیگر از مشکلاتی که ممکن است در پردازش تصویر خروجی ویدئو پروژکتور مشاهده شود، لرزش تصویر است که مشابه پارازیت های برق می باشد. در موارد مشابه عمده دلیل ایجاد این مشکلات مربوط به کابل مورد استفاده است و احتمال خرابی سورس تصویر و موارد دیگر بسیار کم می باشد.
  در برخی موارد، خرابی هایی که منجر به آسیب دیدگی برد اصلی می باشند، همیشه قابل تعمیر نیستند، چرا که بعضا برخی از قطعات دچار مشکل می شوند که قابل تهیه و تعمیر نمی باشند.

  سیاهی، کم نور شدن و گرفتگی تصویر ویدئو پروژکتور ناشی از چیست؟

  در صورتی که تصویر به طور کامل سیاه باشد و دستگاه به درستی روشن شود و لوگوی برند دستگاه هم به نمایش در آید، مشکل می تواند ناشی از خرابی یا اصطلاحا نیم سوز شدن پورت های دستگاه باشد.
  اما در صورتی که تصویر ویدئو پروژکتور ضعیف یا کم نور باشد، دستگاه نیاز به انجام سرویس خواهد داشت و در برخی موارد که ساعات کارکرد لامپ بالا باشد و یا به هر دلیلی در کارکرد لامپ ویدئو پروژکتور اختلال وجود داشته باشد، نیاز به تعویض و یا تعمیر لامپ ویدئو پروژکتور وجود دارد.
  در صورتی که تنها بخشی از تصویر ویدئو پروژکتور نمایش داده نشود، که این موضوع بیشتر در دستگاه های ۳LCD رخ می دهد که ناشی از خرابی بخشی از سیستم پردازش تصویر آن می باشد. اما احتمال بروز این خرابی با توجه به اینکه محل قرارگیری lcd ها در دستگاه ویدئو پروژکتور کاملا امن است و احتمال ضربه خوردن این بخش بسیار پایین است، احتمال بروز این نوع خرابی بسیار پایین می باشد. دلیل دیگری که ممکن است ناشی از بروز چنین مشکلی شود، قرار گرفتن مانعی بر سر راه قسمت اپتیک و جلوگیری از تابش نور به طور کامل و صحیح در ویدئو پروژکتور می شود. اما با توجه به اینکه اغلب دیتا پروژکتور ها دارای فیلتر هستند، احتمال بروز چنین مشکلاتی بسیار ناچیز است.

  تعمیر ویدئو پروژکتور کنتراست

  تمیز کردن لنز ویدئو پروژکتور

  تمیز کردن لنز بر روی کیفیت تصویر نمایش داده شده موثر می باشد. در صورتی که گرد و غبار موجود در هوا بر روی لنز دیتا پروژکتور نشسته باشد، موجب پایین آمدن کیفیت خروجی تصویر می شود. با توجه به حساسیت بالای لنز ها، در هنگام تمیز کردن آن می بایست از پارچه های مخصوص استفاده کرد که تماس آن با لنز منجر به خط افتادن بر روی لنز دستگاه نشود.
  حدالامکان سعی کنید از دستمال های کاغذی برای تمیز کردن لنز استفاده نکنید.پارچه های ابریشمی گرینه های خوبی برای تمیز کردن لنز ویدئو پروژکتور ها هستند.

  چرخه رنگ یا color wheel چیست و خرابی های مربوط به آن چگونه است؟

  دیتا پروژکتور ها به طور کلی به دو دسته ۳LCD و DLP تقسیم می شوند. در خصوص ساخت رنگ این دستگاه ها شامل یک چرخ رنگ حدود  ۲ الی ۳ سانتی متری می باشند که با چرخش در فاصله های زمانی مختلف خروجی رنگ  مناسب برای تصویر  را ارائه می دهند. در صورتی که این قطعه دچار مشکل شده باشد و یا به کلی کار نکند، تصویر به صورت سیاه و سفید  و یا رنگ های غیر واقعی نمایش داده می شود. در برخی موارد درست نبودن فاصله زمانی چرخش هم می تواند منجر به بروز اختلال در عملکرد آن شود. معمولا آسیب دیدگی و خرابی این بخش بسیار کم می باشد و معمولا با یک سرویس و یا نهایتا تعویض چرخه رنگ مورد حل می شود. خرابی های ناشی از این قطعه معمولا در اثر ضربه خوردن و شکستگی این قطعه می باشد.

  تعمیر ویدئو پروژکتور - چرخه رنگ

  سوالات متداول در خصوص تعمیر ویدئو پروژکتور

  چگونه طول عمر دستگاه را افزایش دهیم ؟

  معمولا با تمیز نمودن به موقع  فیلتر دستگاه، استفاده از حالت اکو دستگاه در صورت امکان، انجام سرویس های دوره ای توسط کارشناسان فنی و موارد مشابه می توانید طول عمر دستگاه را افرایش دهید

  مدت زمان لازم جهت تعمیر ویدئو پروژکتور چقدر است؟

  بسته به مشکل به وجود آمده برای دستگاه، معمولا تعمیر و یا سرویس آن ممکن است بین چند ساعت تا چند روز زمان لازم داشته باشد.

  نشانه های خرابی برد اصلی کدام است؟

  خاموش شدن ناگهانی دستگاه در هنگام استفاده، خروجی تصویر نامناسب، روشن نشدن دستگاه و مواردی از این دست

  هزینه تعمیر ویدئو پروژکتور چقدر است ؟

  بسته به نوع تعمیر، زمان و قطعات مورد نیاز این میزان می تواند متفاوت باشد.