ویدئو کنفرانس چیست

ویدئو کنفرانس چیست ؟

ویدئو کنفرانس یا ویدیو کنفرانس (به انگلیسی: Videoconferencing) به معنی برقراری ارتباط زنده صوتی و تصویری بین نقاط مختلف جغرافیایی دور و نزدیک می‌باشد. در واقع ویدئو کنفرانس به افراد این امکان را می دهد که در هر فاصله ای، ارتباط صوتی و ویدئویی با یکدیگر برقرار نمایند. ویدئو کنفرانس به طرفین ارتباط، این امکان را می دهد تا ضمن برقراری ارتباط، اسناد و مدارکی از قبیل تصاویر، فایل های ویدئویی و موارد مشابه، به اشتراک بگذارند. در ادامه راهنمای خرید ویدئو کنفرانس را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

انواع ویدئو کنفرانس

ویدئو کنفرانس ها به طور کلی به دو دسته اصلی سخت افزاری و نرم افزاری تقسیم می شوند.

ویدیو کنفرانس نرم افزاری

در مواقعی که استفاده تک کاربره از ویدئو کنفرانس مورد نیاز مشتریان باشد، ویدئو کنفرانس نرم افزاری پیشنهاد می گردد که این نوع کنفرانس های ویدئویی اغلب بر روی رایانه های شخصی، تبلت ها و گوشی های هوشمند مورد استفاده قرار می گیرند.

ویدیو کنفرانس سخت افزاری

ویدئو کنفرانس سخت افزاری مناسب اتاق ها و سالن های کنفرانس می باشد که به دو دسته multi-point و point-to-point تقسیم می شوند. که دستگاه های multi-point دارای MCU ( multi control unit ) داخلی می باشند که بسته به نوع دستگاه تعداد نقاط ارتباط همزمانی متفاوت می باشد و ارتباطات ویدئویی در چند نقطه به صورت همزمان میثر می سازد. ویدئو کنفرانس های point-to-point یا تک نقطه ای برای ارتباطات نقطه به نقطه که امکان برقراری ارتباط را بین دو نقطه برقرار می کنند.

برند های ویدئو کنفرانس

ویدئو کنفرانس yealink
aver

نکات مهم در زمان خرید

راهنمای خرید ویدئو کنفرانس

معمولا با توجه به تعداد افراد که در یک سالن کنفرانس حضور دارند راهکارهای متناسب ارائه می شود. همانطور که گفته شد، ویدئو کنفرانس ها در دو گروه سخت افزاری و نرم افزاری ارائه می شوند، اغلب اوقات اگر کسی بخواهد با موبایل یا تبلت یا کامپیوتر شخصی خود به یک جلسه ویدئو کنفرانس دعوت شود سلوشن یا راهکار نرم افزاری که برایشان به صرفه و در دسترس تر می باشد، پیشنهاد می شوند.
اما اگر تعداد افراد در یک سالن بیشتر از دو نفر بود با توجه به ابعاد سالن، دستگاه های ویدئوکنفرانس (سخت افزار) پیشنهاد می گردد . برای پیشنهاد یک دستگاه ویدئوکنفرانس در یک سالن کنفرانس تعداد افرادی که در جلسه حضور دارند و محصولات جانبی ( سیستم کنفرانس صوتی ، ویدئو پروژکتور ،نمایشگر و…) مهم و حائز اهمیت است.

دستگاه های ویدئو کنفرانس پس از نصب و راه اندازی، نیازی به تعویض لنز،فن و کابل یا سایر اقلام را ندارند.و تنها باید نکاتی در مورد نگهداری دستگاه را رعایت فرمایید. در ادامه این متن در نظر داریم دو مثال از راهکار های سخت افزاری و نرم افزاری و چند نقطه ای را بررسی کنیم. امیدواریم با این مثال ها بتوانیم شما را راحتتر جهت خرید راهنمایی کنیم.

مثال ۱ : اگر شما قصد دارید دو سالن کنفرانس را در نقطه تجهیز کنید پیشنهاد ما دو دستگاه N Point یا تک نقطه است.
مثال ۲ : در صورتی که نیاز باشد سه نقطه یا بیشتر در یک جلسه کنفرانسی با یکدیگر ارتباط بگیرند نیاز است یک دستگاه multi point در یکی از نقاط باشد و بقیه نقاط دستگاه تک نقطه نصب کنند
نکته : در هر کدام از نقاط که تعداد افراد یک نفر باشد راهکار نرم افزاری پیشنهاد می شود.
دستگاه های ویدئوکنفرانسی yealink , aver , cisco , polycom , clear one هر دو راه کار نرم افزار و سخت افزار را در سبد های کالایی خود دارند و محدودیتی برای این وجود ندارد که همه نقاط برند واحدی باشد.

عوامل تاثیر گذار بر قیمت ویدئو کنفرانس

هزینه های راه اندازی و قیمت ویدئو کنفرانس ها به عوامل متعددی بستگی دارد. در صورتی که فرد یا افراد نیاز به استفاده ویدئو کنفرانس نرم افزاری داشته باشند، نسبت به حالت سخت افزاری مبالغ کمتری را پرداخت خواهند نمود.
در خصوص ویدئو کنفرانس های سخت افزاری، عواملی مثل نوع دستگاه، قابلیت ها و ویژگی های منحصر به فرد هر محصول، که به طور مثال می توان به آرشیو سازی مطالب یا قابلیت افزایش تعداد میکروفون ها و موارد مشابه اشاره نمود.
همچنین دستگاه هایی که از ارتباط چند نقطه ای یا multi-point پشتیبانی می کنند، نسبت به دستگاه هایی که از MCU داخلی برخوردار نیستند، از قیمت بالاتری برخوردار هستند.

قیمت ویدئو کنفرانس

در صورت نیاز به مشاوره بیشتر جهت راهنمایی خرید تجهیزات ویدئوکنفرانس همکاران ما با شماره ۰۲۱۴۲۹۸۱ داخلی ۸۰۰ الی ۸۰۳ پاسخگو شما خواهند بود .