نظر به اختلالات پیش آمده در خطوط تلفن منطقه، لطفا از طریف دکمه واتس‌اپ ، شماره تماس خود را اعلام فرمایید تا کارشناسان با شما تماس بگیرند

نظر به اختلالات پیش آمده در خطوط تلفن منطقه، لطفا از طریف دکمه واتس‌اپ ، شماره تماس خود را اعلام فرمایید تا کارشناسان با شما تماس بگیرند

چرخش تصویر وبکم به چه معناست؟

تاریخ انتشار: 2024/06/29

چرخش تصویر وبکم

چرخش تصویر وبکم به طور کلی به دو پدیده اشاره دارد. بعضی اوقات چرخش تصویر وبکم لپ تاپ در اثر تغییر یا به هم ریختگی تنظیمات در لپ تاپ‌ها یا رایانه‌ها، تصاویر را به صورت برعکس یا وارونه نمایش می‌دهند. این مشکل با انجام یک سری اصلاحات قابل حل می‌باشد که در ادامه مختصرا با آن اشاره خواهیم نمود.

حالت دومی که به عنوان چرخش تصویر وبکم شناخته شده است در واقع به چرخش و حرکت دوربین‌ها یا وبکم حرفه ای کنفرانس اطلاق می‌شود. در این حالت، با توجه به تکنولوژی‌های به روز استفاده شده در وبکم‌های کنفرانس، چرخش دوربین به صورت اتوماتیک و یا در برخی موارد با اعمال دستور چرخش از طریق ریموت کنترل‌ها صورت می‌گیرد. در ادامه این محتوا به طور کامل این موضوع را بررسی خواهیم نمود.

چرخش تصویر وبکم چگونه صورت می گیرد؟

چرخش تصویر وبکم به معنای تغییر جهت نمایش تصویر توسط دوربین است. این کار به دلایل مختلفی انجام می‌شود:

تنظیم موقعیت دوربین: اگر دوربین کنفرانس به صورت فیزیکی چرخانده شده باشد یا در زاویه‌ای نامناسب نصب شده باشد، با استفاده از نرم‌افزار می‌توان تصویر را به درستی چرخاند تا تصویر به صورت طبیعی نمایش داده شود.

تغییر زاویه دید: برخی کاربران ممکن است بخواهند تصویر را به زاویه‌های مختلف بچرخانند تا بهترین نمایش ممکن را داشته باشند.

اصلاح تصویر وارونه: گاهی اوقات ممکن است تصویر وبکم به صورت وارونه (برعکس) نمایش داده شود. این مسئله می‌تواند به دلیل مشکلات نرم‌افزاری یا سخت‌افزاری باشد که با چرخاندن تصویر به حالت صحیح، می‌توان آن را رفع کرد.

این کار معمولاً از طریق تنظیمات نرم‌افزار وبکم یا برنامه‌های ویدئو کنفرانس انجام می‌شود. اما نوع دیگری از چرخش دوربین وجود دارد که در راستای نمایش تصاویر از زوایای مختلف از حضار در جلسات برای بهبود تجربه کاربران و همچنین آرشیو سازی بهتر جلسات به کار می‌رود. دوربین‌هایی که این ویژگی را دارند اصطلاحا دوربین PTZ نامیده می‌شوند.

چرخش تصویر وبکم

 

انواع چرخش وبکم

چرخش تصاویر وبکم به صورت عمودی و افقی به صورت زیر است.

چرخش تصویر وب‌کم در راستای افقی به معنای چرخش دوربین به سمت چپ و راست جهت نمایش بهتر تصویر از فضای جلسه است. باید در نظر داشت که خروجی تصاویر در این حالت به صورت آینه‌ای  (flip horizontal) است. چرخش افقی تصاویر در وبکم‌ و برند‌های مختلف متفاوت است. میزان اعداد معمول در این چرخش، زوایای 330 درجه، 350 درجه و 355 درجه است. اما به صورت کلی هر برندی مشخصات منحصر به فرد خود را دارد.

چرخش تصویر وب‌کم در راستای عمودی به معنای تغییر زاویه دوربین به سمت بالا و پایین (Tilt) است. در وبکم‌های مختلف و در برند‌های مختلف این اعداد معمولا بین 120 تا  180 درجه چرخش به عنوان استاندارد وجود دارد. هرچند که این اعداد نیز مانند زاویه افقی در برندها و مدل‌های مختلف، متفاوت است.

نحوه چرخش تصویر وبکم

با پیشرفت تکنولوژی امکان گردش تصویر به وجود آمده است. این امکان معمولا برای سالن‌هایی استفاده می‌شود که دوربین می‌بایست توسط پایه سقفی بر روی  سقف نصب شود.

چرخش تصویر وبکم با چه روش‌هایی امکان پذیر است؟

همه وبکم‌هایی که قابلیت چرخش تصویر دارند، معمولا شامل یک ریموت کنترل جهت فرمان دادن به دستگاه نیز هستند. ریموت کنترل‌ها دارای کلید‌هایی برای ذخیره سازی نقاط، گرد‌ش‌های عمودی و افقی، بزرگنمایی، تنظیمات نور، قطع و وصل کردن تصویر و … می‌باشند.

در برندهای خوشنام‌تر معمولا نرم افزارهای کنترلی نیز برای کنترل و چرخش تصویر وبکم وجود دارد. برای مثال برند  Aver از نرم افزار PTZ APP استفاده می‌کند. این نرم افزار از کاملترین نرم افزار‌های کنترلی می‌باشد که نزد مهندسان فناوری اطلاعات محبوبیت بالایی دارد.

چرخش تصویر وبکم

 

چرخش تصویر وبکم به صورت خودکار

گاها در اتاق‌ها و  سالن‌های کنفرانس، اپراتورهایی هستند که مسئولیت مدیریت جلسه را به عهده دارند. در واقع مسولیت چرخش دوربین ، فراخوانی نقاط ذخیره شده، انتشار فایل های پرزنتی و .. به عهده این افراد است.

اما با پیشرفت تکنولوژی قابلیت‌هایی چون Face tracking و voice tracking به دوربین های PTZ اضافه شده است. قابلیت Face tracking افراد حاضر در جلسه را شناسایی و قاب بندی می‌کند. با افزایش یا کاهش تعداد افراد حاضر در جلسه امکان  بزرگ‌تر و کوچکتر  این قاب نیز وجود دارد

قابلیت  voice tracking نیز با حساسیتی که به صدای مخاطب دارد، دوربین را به سمت سخنران به حرکت در می‌آورد.

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − سه =