دوربین کنفرانس - همه چیز درباره دوربین ویدئو کنفرانس

دوربین کنفرانس چیست؟

دوربین کنفرانس معمولا شامل یک دوربین حرفه‌ای با قابلیت زوم و چرخش و زاویه دید وسیع، یک میکروفن 360 درجه با شعاع گسترده جهت پذیرش صدا، یک اسپیکر با قدرت پخش صدا در سرتاسر سالن، کابل ارتباطی USB جهت اتصال به کامپیوتر یا لپتاپ، یک عدد ریموت کنترل و یک آداپتور می‌باشند و صرفا یک جایگزین قوی و سالنی بجای دوربین و میکروفن و اسپیکر پیش فرض لپ تاپ یا کامپیوتر شما در ارتباطات ویدئو کنفرانس نرم افزاری می‌باشد. پکیج‌های دوربین کنفرانس بسته به مدل و برند آنها قابلیت‌های مختلفی دارند و برای اتاق‌ها با متراژها و تعداد نفرات مختلف طراحی شده‌اند که انتخاب مدل و برند مناسب برای سالن شما حتما می‌بایست توسط مشاوران باتجربه شرکت‌ها صورت گیرد.

تفاوت دوربین کنفرانس و ویدئو کنفرانس

ویدئو کنفرانس‌ها صرفا باید از طریق کابل شبکه، به شبکه شما متصل شوند و داخل شبکه IP مختص به خود را داشته باشند و تحت یک پروتکل استاندارد با طرف مقابل خود ارتباط برقرار می‌کنند و در این میان نیازی به نرم افزار خاصی ندارند و در حقیقت کدک سخت افزاری آنها مسئولیت کد و دکد کردن اطلاعات را به عهده دارد. اما در ویدئو کنفرانس نرم افزاری، یک نرم افزار مسئولیت کد و دکد کردن دیتا‌ها را به عهده میگیرد. ویدئو کنفرانس‌ها معمولا شامل یک کدک سخت افزاری، دوربین، میکروفن، اسپیکر، ریموت کنترل و کابل‌های ارتباطی هستند، اما دوربین کنفرانس فقط شامل دوربین، میکروفن، اسپیکر، ریموت و کابل‌های ارتباطی هستند که با یک کابل USB به کامپیوتر یا لپ تاپ متصل می‌شود و حتما باید یک نرم افزار روی کامپیوتر یا لپ تاپ نصب باشد.

عوامل تاثیرگذار بر قیمت دوربین ویدئو کنفرانس

قیمت ویدئو کنفرانس به مشابه تمام دستگاه‌های الکترونیکی بسته به امکانات و کشور سازنده‌شان در بازه‌های مختلفی قرار می‌گیرد. در زیر به چند عامل مهم در تعیین قیمت دستگاه‌های ویدئو کنفرانس می‌پردازیم. البته که بحث اصالت گارانتی و وضعیت بازار در مقاطع زمانی مختلف نیز بی تاثیر در قیمت ویدئو کنفرانس نیست.
60-60 icon_گشترش میکروفن و اسپیکر

قابلیت گسترش میکروفن و اسپیکر

( از 1 عدد تا 4 عدد )

60-60 icon_قدرت زوم دوربین20 copy

قدرت زوم دوربین

( دوربین زوم تا 20x  زوم )

60-60 icon_کیفیت دوربین و کدک دستگاه

کیفیت دوربین و کدک دستگاه

( SD یا HD یا Full HD )

60-60 icon_تنوع پورت ورودی و خروجی

تنوع پورت‌ها

( USB خالی یا USB به همراه HDMI یا USB به همراه کابل شبکه )

قدرت پذیرش صدای میکروفن ویدئو کنفرانس

قدرت میکروفن و اسپیکر

(قدرت پذیرش صدای میکروفن و پخش صدای اسپیکر از شعاع گیرندگی 1 متر تا 7 متر )

60-60 icon_قدرت چرخش دوربین

قدرت چرخش دوربین

( دوربین fix تا 355 درجه چرخش )

برای خرید وبکم کنفرانس چه مواردی را باید در نظر گرفت؟

نرم افزار ویدئو کنفرانس

در صورتی که شما برای جلسات ویدئو کنفرانسی خود از نرم افزار هایی با قابلیت ارتباط با کیفیت 4k استفاده میکنید و همچنین پهنای باند لازم را برای ارتباطات خود بصورت آماده دارید، میتوانید از دوربین کنفرانس با کیفیت 4K استفاده کنید.

ابعاد سالن

مهمترین نکته قابل توجه جهت انتخاب دوربین کنفرانسی ابعاد سالن می باشد. هر چه ابعاد سالن بزرگتر باشد طبیعاتا چرخش و زوم دوربین و شعاع پذیرش صدا توسط میکروفن بیشتر باید باشد. در بعضی از سالنها که ابعاد خیلی بزرگتری دارند می بایست از دستگاههایی استفاده شود که قابلیت اتصال چند میکروفن را داشته باشند اما در اتاقهای کوچک زیر 10 متر شما میتوانید از یک وبکم ساده استفاده نمایید.

نحوه چینش صندلی های سالن

با توجه به نحوه چینش میز و صندلی های سالن کنفرانس، در بعضی مواقع لازم است تا مصرف کنندگان محترم از دوربینهایی با قابلیت fast tracking استفاده نمایند. در سالنهایی که میزها معمولا گرد هستند و طراحی سالن به نحوی هست که مجبور به نصب دوربین وسط میز می شوید، حتما باید از دوربینهایی به قابلیت چرخش بالای 340 درجه افقی استفاده نمایید.

تعداد حضار در جلسه

هر چه تعداد حضار در جلسه شما بیشتر باشد باید از دوربین هایی با قابلیت تعریف نقاط پیش فرض بیشتر، میکروفن هایی با قابلیت گسترش راحت و همچنین دوربنهایی با قابلیت تطابق سریع با چهره اشخاص متکلم استفاذه نمایید.

برای خرید وبکم کنفرانس چه مواردی را باید در نظر گرفت؟

در هر ارتباط ویدئو کنفرانس که در بستر skype، skype for business یا هر نرم افزار دیگری از جمله وب کنفرانس یا ویدئو کنفرانس باشد استفاده می‌شود.
وب کم‌ها از مدل هایی که روی لپ تاپ‌ها هستند تا مدل‌های حرفه ای و فوق حرفه ای دسته بندی می‌شوند.

وبکم فوق حرفه‌ای

وبکم حرفه‌ای

وبکم معمولی

برترین برندهای دوربین کنفرانس در بازار ایران

پرسش و پاسخ‌های متداول درباره دوربین کنفرانس

آیا پکیج دوربین کنفرانس، اسپیکر دارد؟ چه تعداد اسپیکر می توان به آن وصل کرد؟

بصورت معمول پکیج های دوربین کنفرانسی اسپیکر هم دارند اما با توجه به فضای اتاق‌ها و نحوه چینش صندلی‌ها امکان پخش صدا از مانیتوری که تصویر طرف مقابل را نشان میدهد هم وجود دارد تا در مواقع لازم، کاربر صدای مخاطبین را از مانیتور خود پخش کند. در خصوص تعداد اسپیکر‌ها هم باز با توجه به مدل پکیج دوربین کنفرانسی از یک عدد تا 5 عدد متغییر است.

در دوربین‌ کنفرانس امکان تعریف چند نقطه Preset روی دوربین وجود دارد؟

در این مورد هم بنا به مدل و برند دوربین کنفرانس تعداد preset ها از 1 تا 100 نقطه قابل تعریف است. هر چه تعداد نقاط قابل تعریف به عنوان preset برای دوربین بیشتر باشد، کاربران تعداد نقاط بیشتری را بصورت پیش فرض از سالن خود میتوانند در حافظه دوربین قرار دهند اما بصورت معمول و در اکثر موارد بیش از 10 نقطه preset در یک سالن نیاز نخواهد شد.

در چه مواقعی به جای ویدئو کنفرانس، دوربین کنفرانسی توصیه میشود؟

در ویدئو کنفرانس های سخت افزاری به دلیل اینکه پکیج ویدئو کنفرانس کامل است، نیازی به دوربین کنفرانسی وجود ندارد اما محدودیت در ویدئو کنفرانس های سخت افزاری پروتکل آنهاست که فقط با مخاطبین هم پروتکل خود ارتباط میگیرند و طبیعتا با نرم افزار های عمومی مثل اسکایپ، ادوبی کانکت، واتس آپ و … ارتباط نمیگیرند اما در ارتباطات ویدئو کنفرانسی نرم افزاری، دوربینهای کنفرانسی با اتصال به لپ تاپ یا کامپیوتر با پورت USB ، نقش دوربین و میکروفن و اسپیکر را در یک جلسه ویدئو کنفرانسی بازی میکنند. در زمانی که سازمان شما اقدام به خرید یک دوربین کنفرانسی میکند، در ارتباطات ویدئو کنفرانسی نرم افزاری دیگر هیچ محدودیتی با هیچ نرم افزاری نخواهید داشت و صرفا در صورتی نرم افزار مورد نظر روی لپ تاپ یا کامپیوتر شما نصب گردد، بلافاصله دوربین و میکروفن و اسپیکر شما بصورت plug and play شناخته شده و جایگزین دووربین و میکروفن و اسپیکر دیفالت لپ تاپ یا کامپوتر شما میگردد.

آیا این دوربین‌ها با نرم افزار های ویدئو کنفرانسی کار میکند؟

بله، این پکیج های دوربین و میکروفن و اسپیکر در حقیقت به لپ تاپ یا کامپیوتر شما باید وصل و هم خوانی داشته باشد و به نرم افزار نصب شده شما مستقیم وصل نمیشود که تغییر نرم افزار تاثیری در عملکرد آن داشته باشد و به هر دستگاهی و با هر پلتفرمی که راه ارتباطی آن با درگاه usb باشد وصل میگردد و به سرعت جایگزین دوربین و میکروفن و اسپیکر دیفالت آن سیستم میگردد. در کلام آخر دوربین های کنفرانسی مخصوص ارتباطات ویدئو کنفرانسی نرم افزاری می باشند و در صورتی که سیستم شما نرم افزارتان را بپذیرد، به سرعت تماس ویدئو کنفرانسی شما برقرار خواهد شد.

نمایش یک نتیجه