دانستنی های ویدئو پروژکتور

درباره شفافیت و طول عمر لامپ ویدئو پروژکتور بیشتر بدانیم

لامپ ویدئو پروژکتور

طول عمر لامپ ویدئو پروژکتور

اجازه بدهید با گفتن این مطلب که طول عمر لامپ ویدئو پروژکتور های نمایش خانگی یا نوع تجاری آن در توان کامل حدود 3000 تا 4000 ساعت و در حالت توان اقتصادی پایین حدود 4000 تا 6000 ساعت  است، شروع کنیم.
این مقاله در مورد لامپ های دیتا پروژکتور در اصل در سال 2009 نوشته شده و در اواخر سال 2013 به روز شده و مجددا در سال 2017 بازنویسی شده است. در برخی موارد استثنا طراحی ویدئو پروژکتورها به گونه ای است که از بیشترین توان خود بهره می برند و درنتیجه عمر لامپ آنها کوتاه تر است. اما در این دستگاه ها که در حال حاضر نیز در بازار موجودند، لامپ ها حداقل 2000 ساعت کار می کنند. همچنین سازندگانی وجود دارند که ادعا می کنند لامپ دستگاه آنها بیش از 6000 ساعت کار می کند. من به شخصه پروژکتورهایی دیده ام که لامپ آنها 7000 تا 8000 ساعت کار کرده و حتی یک گروه از پروژکتورها نیز وجود دارد که لامپ آنها بیش از 10000 ساعت کار کرده است اما توجه داشته باشید که این روزها هر سیبی گرد نیست. من این موضوع را در ادامه مطرح خواهم کرد.

انواع لامپ دیتا پروژکتور

ما در اینجا در مورد لامپ های جیوه ای قدیمی با فشار بالا که در اکثر پروژکتورها مورد استفاده قرار می گیرد، صحبت می کنیم. البته لامپ های زنون گران قیمت نیز در بازار وجود دارند که در برخی دیتا پروژکتور های رده بالا به کار می روند. این لامپ های گران قیمت بوده و طول عمر کوتاه تری نیز دارند که فقط در برخی شرایط خاص مورد استفاده قرار می گیرند. چون کاربردهای تجاری یا خانگی آن ها بسیار محدود است ما روی این نوع لامپ تمرکز نخواهیم کرد.
بیشتر سازندگان لامپ ویدئو پروژکتور ، لامپ های خود را تا نقطه ای که لامپ نیمی از روشنایی اولیه خود را داشته باشد رتبه بندی می کنند. با توجه به این موضوع به یاد داشته باشید که کارکرد پروژکتورهای شما به طور قابل توجهی کاهش می یابد اما زمانیکه به پایان عمر رتبه بندی شده خود می رسد دچار افت نور بسیار شدیدی نخواهد شد. ما در این مطالعه سعی کردیم با توجه به این نکته مفهوم “روشنایی کافی” را زمانی در نظر بگیریم که میزان روشنایی بیشتر از 50% باشد. تشخیص این موضوع در هر اتاقی امکان پذیر است . دو لامپ 100 واتی را که هرکدام کلید برق خود را دارد در نظر بگیرید. حال فرض کنید که هردوی آن ها روشن هستند و ما یکی از آنها را خاموش می کنیم. در این صورت 50% از روشنایی اتاق را از دست داده اید. مطمئنم که می توانید این موقعیت را تصور کنید. بنابراین آنچه می خواهم به شما بگویم این است که اگر نوری در محیط داشتید زمانیکه عمر لامپ شما به پایان رسید باید نور محیط را نصف کنید تا همان شفافیت قبل را در تصویر مشاهده کنید. بنابراین با خرید ویدئو پروژکتور جدید، شما بدون اینکه نگران شفافیت تصویر باشید می توانید از تماشای تصاویر در فضای اتاق لذت ببرید حتی اگر توان دیتا پروژکتور شما در کمترین حالت تنظیم شده باشد که در بیشترین ویدیو پروژکتورها در این حالت، شفافیت 25-35% کاهش پیدا می کند. اگر این کار را هنگامیکه لامپ ویدئو پروژکتور شما افت پیدا کرده انجام دهید، شفافیت به انداز کافی نخواهد بود و مجبور می شوید دیتا پروژکتور را در حالت توان کامل تنظیم کنید و زمانیکه بازهم شفافیت به 50% حالت اولیه خود کاهش پیدا کند به نقطه ای می رسد که برای دید شما کافی نیست.

مطالب مرتبط

One thought on “درباره شفافیت و طول عمر لامپ ویدئو پروژکتور بیشتر بدانیم

  1. سلیمان نژاد گفت:

    مطلب خوبی در مورد لامپ ویدئو پروزکتور بود ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کپچا 7 × 1 =