نظر به اختلالات پیش آمده در خطوط تلفن منطقه، لطفا از طریف دکمه واتس‌اپ ، شماره تماس خود را اعلام فرمایید تا کارشناسان با شما تماس بگیرند

نظر به اختلالات پیش آمده در خطوط تلفن منطقه، لطفا از طریف دکمه واتس‌اپ ، شماره تماس خود را اعلام فرمایید تا کارشناسان با شما تماس بگیرند

آموزش کار با تخته هوشمند مدارس + 6 روش هوشمندانه برای استفاده از تخته هوشمند در مدارس

تاریخ انتشار: 2018/10/28

تخته هوشمند

دقیقاً مانند یک گلوله برف که حین غلطیدن بزرگ تر و درخشان تر می شود، تخته هوشمند  نیز در حال تحول برای ایفای نقش در کلاس های درس هستند. این ابزارهای بصری قدرتمند، روش های تدریس معلمان را در کلاس های درسشان متحول کرده اند که شامل بایگانی ساده تکالیف، ایجاد انگیزه برای مشارکت دانش آموزان، نمایش اطلاعات پیچیده، ارزیابی میزان یادگیری و آماده کردن دانش آموزان برای ورود به جهان دیجیتال در حال پیشرفت می شود.
آنچه که در حال حاضر هنگام برنامه ریزی تحصیلی یا تعامل با دانش آموزان باید همواره در ذهن داشته باشیم دانستن این است که از چه دستورالعمل جدیدی برای کمک به پیشرفت کلاس درس می توان بهره برد.

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را پر کنید

روش‌های هوشمندانه برای استفاده از برد هوشمند

1- مدیریت کلاس کارآمدتر می شود.

تخته هوشمند در کلاس های درس ابتدایی نقش قابل توجهی در شروع کارهای روزمره مثل جلب کردن توجه بچه ها ایفا می کنند.

به عنوان مثال هر روز قبل از شروع کلاس، یک معلم با تجربه می تواند آیکون های رنگی و بزرگی را که با نام هر دانش آموز علامت گذاری شده روی برد نمایش دهد. روی این برد می توان تصویری از غذاهایی که دانش آموزان می توانند برای ناهار انتخاب کنند را نیز نشان داد. به این ترتیب به جای خواندن اسم هر دانش آموز و پرسیدن غذای مورد نظرش، هر کدام می توانند روی تخته هوشمند به راحتی نام خود را به سمت غذای مورد نظرشان بکشند و آن غذا را انتخاب کنند. زمانیکه تمام انتخاب ها ثبت شد معلم کار حضور و غیاب و انتخاب غذا را همزمان انجام داده است.

این فرایند به دانش آموزان کم سن و سال تر کمک می کند که کم کم با نحوه لمس کردن و استفاده از ابزارهای دیجیتالی وای – فای مثل نوت پدهای کامپیوتری و کتاب های الکترونیکی که جزو دستورالعمل مورد استفاده در چنین مدارسی است، آشنا شوند.

برد هوشمند

2- نیازی نیست که پشت سرتان هم چشم داشته باشید.

همانطور که می دانید، معلمان به شوخی می گویند سال ها طول می کشد تا پشت سرتان هم چشم در بیاورید تا بتوانید شیطنت های دانش آموزان را حتی وقتی پشت به آنها ایستاده اید؛ متوجه شوید. اما با تخته هوشمند نحوه مدیریت کلاس تغییر پیدا کرده چون معلمان نیازی ندارند که برای نوشتن روی تخته سیاه با تخته وایت برد پشت به کلاس بایستند.

با اتصال کامپیوتر به برد هوشمند می توانید رو به دانش آموزان بایستید و توجه آن ها را به یک موضوع خاص با نمایش یک پرزنتیشن در برنامه پاورپوینت یا نرم افزارهای آموزشی یا وب سایت های تعاملی برای کل کلاس جلب کنید – این موارد را می توانید پیش از اینکه دانش آموزان به صورت گروهی یا شخصی شروع به کار روی یک موضوع خاص کنند؛ نمایش دهید.

3- از طریق برد هوشمند آموزش دیجیتال و آکادمیک را فراهم آورید.

حین ارائه دروس با برد هوشمند می توانید به دانش آموزان کمک کنید تا با کارکردن با این تجهیزات بتوانند مهارت هایی در خصوص ارائه پرزنتیشین و کار با ابزار دیجیتالی کسب کنند. همانطور که پیش از عصر دیجیتال از آنها می خواستید تا پای تخته سیاه بیایند و مسئله ای را حل کنند.

از لحاظ آکادمیک نیز بردهای هوشند می توانند در آموزش دروس مختلف به شما کمک کنند. به طور مثال:

  • تساوی کسرهای کلاس چهارم را می توان به طور مفهومی با ابزارهای بصری مانند تصاویر یا مکعب ها، گراف های دایره ای و موارد دیگر نمایش داد.
  • تاریخ را برای دانش آموزان دوره متوسطه می توان با مشارکت آنها در یک تور ساختگی که در آن کل کلاس باید مواردی را انتخاب کند و نتیجه تصمیمات خود را مشاهده کند، تفهیم کرد.
  • کالبد شکافی مجازی یک قورباغه را نیز می توان برای درس بیولوژی دبیرستان نمایش داد.

تخته هوشمند

4- با تخته هوشمند پویایی را به دروس مهدکودک وارد کنید.

کودکان تمرکز کمی روی یک موضوع ثابت دارند و به پیام های پویا و همراه با حرکات دست مثل بلند شدن برای پاسخ دادن به درس، یا نشان دادن اینکه یک وسیله چگونه کار می کند؛ بهتر پاسخ می دهند.
عجیب نیست که مجله علمی آموزشی استرالیا بیان کرده که دانش آموزان کودکستان از یادگیری توسط تخته هوشمند برای پاسخ به سؤالات و مشارکت در تمارین دروس لذت می برند. آنها همچنین به تصاویر رنگی که کار با آن ها برای گروه های چندنفری روی یک نمایشگر بزرگ راحت تر است، علاقه بیشتری دارند. کودکان با استفاده از قلم های الکترونیکی یا جابجایی آیکون ها با انگشت هایشان می توانند آیتم ها را روی برد هوشمند مرتب کنند تا نشان دهند که چه چیزهایی در مورد یک موضوع خاص می دانند. به عنوان مثال می توانید از آن ها بخواهید تا مواردی را که برای کارکردن به برق احتیاج دارند از آیتم های دیگر جدا کنند.

5- آزمون های چند گزینه ای

اگر در حال آموزش دوره راهنمایی یا متوسطه هستید، تصور کنید که می توانید از دانش آموزان خود بخواهید که با استفاده از اطلاعات خودشان و با کمک برد هوشمند به یک سؤال چند گزینه ای پاسخ دهند. آنها حتی می توانند در یک آزمون تعاملی برای دوره کردن دروس قبلی پیش از آزمون نهایی یا پس از پایان یک درس شرکت کنند. اگر نرم افزار و تجهیزات مناسب در مدرسه شما نصب شده باشد دانش آموزان می توانند به سؤالاتی که روی نمایشگر نشان داده می شود با کلیک های ریموت دستی و شخصی خود پاسخ دهند و به این ترتیب پاسخ آنها برای بررسی بیشتر و نمره دادن توسط معلم در سیستم ذخیره می شود.

6- دانش آموزان را با تکنولوژی هوشمند هوشیار کنید

یک ریماندر مناسب: هدف استفاده از برد هوشمند تنها آموزش کتاب های قدیمی، تجربه کار با دست یا کنار گذاشتن ورق کاغذ توسط دانش آموزان نیست. در عوض، این ابزار طراحی شده تا دانش آموزان بتوانند با تغییر دستورالعمل های آموزشی، افزودن پویایی به آنها و ایجاد روش های خلاقانه برای پاسخ به سؤالات مشارکت بیشتری در کلاس داشته باشند.
مخصوصاً در کلاس هایی با یک کامپیوتر، بردهای هوشمند انتخاب هوشمندانه ای است چون دانش آموزان می توانند با تصایر بزرگی که روی آن نمایش داده می شود یادگیری بهتری داشته باشند. با اتصال برد هوشمند به کامپیوتر، تمام گروه می توانند به وب سایت های آموزشی و رنگی، نرم افزارهای ارزیابی قدرتمند و موارد کمک آموزشی تهیه شده توسط معلمان طبق نیاز کلاس دسترسی داشته باشند. پس از آن لذت ببرید.

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + 18 =