دانستنی های سیستم کنفرانس

دوربین اتوترک؛ سیستم کنفرانس اتوترک

سیستم کنفرانس اتوترک

در سال‌های اخیر که سیستم‌های کنفرانس دیجیتال مرسوم شده است و افزایش استفاده از ویدئو کنفرانس در سازمان‌ها و شرکت‌ها همچنین در سالن‌های بزرگ تصویر برداری از اهمیت بالایی برخوردار شده است. به همین منظور در سیستم کنفرانس‌های دیجیتالی قابلیتی به نام اتوترکینگ فراهم شده است.

 وجود دوربین در سالن‌های کنفرانس به منظور ضبط تصاویر و مستند سازی لازم و ضروری است. دوربین‌هایی که در سالن‌های کنفرانس استفاده می‌شوند، قابلیت کنترل به صورت دستی (Manual) یا به صورت خودکار (Auto Track) را دارند. در مدل کنترل دستی، وجود یک اپراتور برای کنترل دوربین لازم است.
در سیستم کنفرانس اتوترک با دوربین کنترل خودکار (Auto Track)، دوربین ها از پیش تنظیم می‌شوند و هنگامی که میکروفن سخنران یا شرکت کننده روشن می‌شود، دوربین به صورت خودکار تصویر فردی که صحبت می‌کند را ضبط می‌کند.

سیستم اتوتراک چیست؟

برای مثال در یک سالن کنفرانس 50 نفره و مجهز به دوربین‌های تصویربرداری که بصورت اتوترکینگ عمل می‌کنند، هر شخصی که میکروفن کنفرانس رومیزی خود را روشن کند دوربین کنفرانس ردیاب خودکار که بر اساس چیدمان سالن جانمایی شده است که ممکن از یک دوربین و حتی در بعضی موارد با توجه به ابعاد سالن تا 4 دوربین جانمایی شده باشند و برای ردیابی سخنران استفاده می‌شود هر کسی که دکمه فشار دهد و بخواهد صحبت کند این دوربین بصورت خودکار می‌چرخد و چهره سخنران را نمایش می‌دهد و همزمان هنگامی که سخنران در حال صحبت کردن است هم می‌توانید تصویر را داشته باشید و هم قابلیت رکورد کردن جلسه را فراهم می‌کند از مزایای اتوترکینگ می توان به این مورد اشاره کرد که دیگر نیازی به یک اپراتور جهت پشتیبانی نمی‌کند. از مزایای دیگر آن بحث برقراری کنفرانس تصویری می‌باشد که امکان برقراری ویدئو کنفرانس را نیز فراهم می‌کند.

 قبل از سیستم کنفرانس اتوترکینگ از سیستمی استفاده می شد که اپراتور در اتاق کنترل باید ابتدا سخنران، joystick  های کیبورد کنترل و دوربین مدنظر را انتخاب می‌کرد و از طریق کیبرد کنترلر به سمت فرد سخنران تغییر می‌داد که این کار حدود 30 ثانیه الی 1 دقیقه طول می‌کشید و شاید بیشتر بستگی به زمانی داشت که اپراتور، سخنران را پیدا می‌کرد اما در سیستم‌های اتوترکینگ این پروسه زیر 1 ثانیه انجام می‌شود که باعث افزایش کارایی و کیفیت جلسه می‌شود.

کیفیت دوربین کنفرانس اتوترک

دوربین‌های کنفرانس با توجه به تکنولوژی‌های ساخت آن‌ها، کیفیت های متفاوتی از جمله 480، 720 (HD) ، 1080p (Full HD) و … دارند.
اتوترک بودن دوربین کنفرانس ویژگی خاص دوربین نمی‌باشد، بلکه ویژگی خاص منبع تغذیه محسوب می‌شود. به این معنی که یک سیستم کنفرانس اتوترک توسط منبع تغذیه مشخص می‌شود.

ضبط صدا و تصویر در سیستم کنفرانس

در سیستم کنفرانس صوتی ، صدا توسط میکروفون‌های رومیزی دریافت و از منبع تغذیه می‌توان خروجی صدای باکیفیت و مطلوب دریافت کرد. صدای خروجی توسط بلندگوها پخش و توسط رکوردر صدا ضبط و آرشیو می‌گردد. اکثر منابع تغذیه سیستم کنفرانس قابلیت ضبط و آرشیو کردن صدای جلسات را دارا می‌باشند.
برای ذخیره سازی تصاویر در سیستم کنفرانس از تجهیزات جانبی از جمله رکوردرهای تصویر می‌توان استفاده نمود.

مراکز کاربرد دوربین اتوترک

 • سالن های کنفرانس و جلسات
 • سالن های همایش
 • سالن های اجلاس

مزایا سیستم کنفرانس اتوترکینگ

 • حذف نقطه کور در سالن کنفرانس
 • عدم نیاز به اپراتور
 • آرشیو صدا و تصویر جلسات
 • جابجایی دوربین با سرعت بالا
 • نمایش چهره سخنران

قیمت دوربین اتو تراک

عوامل بسیاری در تعیین قیمت دوربین مجهز به اتوترکینگ موثر هستند از قبیل برند دوربین، شکل ظاهری، چگونگی نصب، فناوری بکار رفته شده در دوربین و غیره که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

 • برندبرندهای مختلفی اقدام به تولید و عرضه دوربین‌هایی با تکنولوژی اتوترک کرده‌اند. تفاوت در برندها و کیفیت ساخت باعث اختلاف قیمت در مدل‌های دوربین اتو تراک می‌­شود.
 • فناوری به‌کار رفته شرکت‌ها و برندهای سازنده دوربین مجهز به اتوتراک از تکنولوژی و فناوری منحصر به فرد خود برای تولید این دوربین‌ها استفاده می‌کنند که سبب تنوع قیمت آن‌ها می شود
 • شکل ظاهری کیفیت ساخت قطعات چگونگی قرارگیری لنز و پایه سبب تنوع در قیمت­ گذاری دوربین‌های دارای اتوتراک می‌­شود.
 • چگونگی نصبیکی دیگر از عوامل موثر در قیمت محل قرارگیری و نصب این دوربین‌ها می‌باشد.
 • کیفیت دوربینکیفیت لنز و بهره‌­مندی دوربین‌ها از تراشه و قطعات با کیفیت ساخت مختلف می­‌تواند افزایش یا کاهش قیمت دوربین اتو تراک تاثیر گزار باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

95 − = 91