پادکست, دانستنی های ویدئو کنفرانس

قیمت ویدئو کنفرانس به چه عواملی بستگی دارد؟

قیمت ویدئو کنفرانس

در این مقاله تصمیم بر آن داریم تا شما را در مورد قیمت ویدئو کنفرانس و تجهیزات جانبی دستگاه های ویدیو کنفرانس آشنا کنیم، پس با ما همراه باشید.
قیمت  ویدیو کنفرانس به عوامل مختلفی از جمله انواع و یژگی ها، ابعاد سالن و تجهیزات جانبی از قبیل تلویزیون، ویدئو پروژکتور، سیستم کنفرانس صوتی سالن و…. بستگی دارد.

با توجه به شرایط اقتصادی موجود در کشور، بسیاری از سازمان ها و شرکت های خصوصی به دنبال فناوری های روز دنیا جهت کاهش هزینه های سازمان خود هستند. در این بین فناوری ویدئو کنفرانس که باعث حذف فواصل فیزیکی افراد گشته و با یک ارتباط تصویری دو طرفه باعث حذف سفرهای غیر ضروری هم گردیده است.

فناوری ویدئوکنفرانس امروز توانسته با بالاترین کیفیت تصویری (Full HD ,Ultra HD)   تصاویر افراد و محتوای مورد جلسه شان را با کمترین پهنای باند منتقل نماید. اما سوال اصلی تمامی کارشناسان فناوری اطلاعات که وظیفه مهم بررسی فنی راهکار ارتباطی و اعلام نیاز در مجموعه خود را به عهده دارند انتخاب بهترین راهکار با حداقل هزینه ممکن است.

ساده ترین روش پاسخ به این سوال به این شکل است.

دو راه برای پیاده سازی ارتباط تصویری دو طرفه وجود دارد که در اکثر منابع پیشنهاد شده است.

  • نرم افزاری
  • سخت افزاری

“اما پاسخ به این سوال به شکل درست و مناسب راهکار تلفیقی است یعنی بهره جویی از راه کار سخت افزاری و نرم افزاری در کنار یک دیگر”.

برای شفاف سازی این مسئله باید بگویم در عمل واقعاً نمی توان با یک کامپیوتر و نرم افزار یک سالن کنفرانس را به فناوری ویدئوکنفرانس استاندارد تجهیز کرد. اگر شما یک راهکار نرم افزاری را بخواهید در یک سالن کنفرانس پیاده سازی نمایید دیری نخواهد گذشت که یا راهکار فوق بدلایل مشکلات فنی یا کنار گذاشته می شود و یا با چند برابر به صورت غیر استاندارد بهینه سازی خواهد شد.

در ادامه به معرفی انواع تجهیزات ویدئو کنفرانس می پردازیم:

انواع دستگاه ویدئو کنفرانس

  • ویدئو کنفرانس سخت افزاری
  • ویدئو کنفرانس نرم افزاری
  • ویدیو کنفرانس تک نقطه ای
  • ویدئو کنفرانس چند نقطه ای

سال های گذشته در حوزه ویدئو کنفرانس بسیاری از پروژه ها که با هدف دلسوزانه صرفه جویی در هزینه  خرید تجهیزات سخت افزاری ویدیو کنفرانس به سمت راهکارهای کاملاً نرم افزاری ویدئو کنفرانس رفتند و در مسیر برای رفع مشکلات صدا و تصویر سالن کنفرانس خود 10 ها برابر هزینه اولیه یک سخت افزار ویدئو کنفرانس هزنیه هر سالن خود نمودند.

بعنوان مثال یک وب کم برای ارتباطات فردی طراحی شده است و استفاده از آن در یک سالن کنفرانس که معمولاً بالای 10 نفر در آن حضور دارند کار بسیار اشتباهی می باشد که منجر به شکست پروژه ویدئو کنفرانس می گردد. زیرا در جلسات حضوری زبان بدن (body language ) حدوداً 70% تاثیر گذاری را دارد که قطعات وقتی از یک وبکم استفاده شود هیچگاه نمی توان احساسات افراد که بر روی چهره آن ها هنگام مذاکره ایجاد می شود را منتقل نمود.
امروزه  یا از وبکم های PTZ حرفه ای Aver  و Logitech  استفاده می شود یا از دوربین های PTZ حرفه ای سالن کنفرانس که انجام این امر از حداقل حدود 800$ یا حدوداً 4000$ برای یک مجموعه هزینه در بر خواهد داشت.

مشکل دوم در استفاده از راهکارهای نرم افزاری در سالن های کنفرانس مشکل صدا می باشد. زمانی که بیش از چند نفر در یک فضا شروع به صحبت می نمایند میکروفن های معمولی نخواهد توانست صدای مناسبی را در فواصل مختلف دریافت نماید، برای رفع این امر یا باید هر فرد هنگام مکالمه نزدیک میکروفن قرار گرفته و یا بایستی به ازای هر یک یا دو نفر یک میکروفن در نظر گرفته شود که این امر برای یک مجموعه بسیار پر هزینه خواهد بود و هزینه ای در حدود 150$ تا 2000$ (بر اساس امکانات ، کیفیت و برند متغیر می باشد ) برای هر فرد هزینه در بر خواهد داشت. که اگر حدوداً 15 نفر در یک سالن کنفرانس حضور داشته باشند بایستی از 2250$ برای میکروفن های انفرادی +1000$ حداقل برای منبع تغذیه وحدوداً 250$ برای اسپیکر برای سالن فوق در نظر گرفت، که در مجموع برای رفع مشکل صدا حداقل 3500$ هزینه بایستی صرف نمود.
حال با یک مقایسه بسیار ساده می توان با تنها 2000$ یک سالن کنفرانس 30 نفره را به فناوری ویدئو کنفرانس سخت افزاری تجهیز نموده و کلیه مشکلات مطرح شده در زمینه صدا و تصویر را رفع نمود.

مهمترین نکته ای که هنوز بررسی نشده مکانیزم ارتباطی که در پیاده سازی راهکارهای نرم افزاری استفاده شده است می باشد. راهکارهای نرم افزاری بعلت محدودیت های پردازشی یا با قیمت های بسیار بالا بر روی سرورهای گران قیمت قابل پیاده سازی هستند و یا حداقل مکانیزم های پردازشی و فشرده سازی نیاز به بسترهای ارتباطی مناسب می باشند.

مشکلات زیر ساختی وشبکه ای مثل Jitter ,Packet lost, latency  که معمولاً آسیب خاصی به انتقال اطلاعات در شبکه ها نمی رساند اما مخربترین موضوعات در انتقال صدا و تصویر زنده در یک شبکه مبتنی بر IP  می باشند.

سخت افزارهای ویدئو کنفرانس با استفاده از DSP  های سخت افزاری پیشرفته بالاترین مکانیزم های فشرده سازی صدا و تصویر را انجام داده و با استفاده از پروتکل های ارتباطی پیشرفته (H323,SIP)  قادر به رفع مشکلات ارتباطی خواهند بود بعنوان مثال امروزه سخت افزارهای جدید قادر هستند با استفاده از مکانیزم جایگزینی تصویر مشابه (H264 high profile)  حتی 30% پکت لاست را در شبکه رفع نموده و اشخاصی که در جلسه ویدئو کنفرانس حضور دارند متوجه مشکلات شبکه ای نشده و به خوبی جلسه ویدئو کنفرانس خود را ادامه دهند.

یکی از محبوبترین راهکار های نرم افزاری مورد استفاده در اکثر سازمان ها در ایران Skype for Business  می باشد که به راحتی نسخه های کرک شده آن توسط کارشناسان فناوری اطلاعات پیاده سازی و عملیاتی شده اند و اما این راهکار برای استفاده در شبکه های محلی ساخته شده و برای اینکه کارمندان برای مذاکرات روزمره خود میز کارشان را ترک ننمایند طراحی و پیاده سازی شده و استانداردهای فشرده سازی ارتباطی در شبکه های گسترده همانند اینترنت را ندارد و در هنگام برقراری ارتباط در شبکه های گسترده با مشکلات عدیده مواجه می گردد. بسیاری از سازمان ها که از راهکار فوق برای ارتباط تصویری بین استانی استفاده نموده اند یا به دنبال تقویت زیر ساخت ارتباطی شان رفته اند ویا پس از گذشت چند ماه به سمت استفاده از سایر راهکارها سوق پیداه کرده اند. با توجه به محبوبیت Skype for Business   اکثر کمپانی های بین المللی استانداردهایی را جهت تلفیق تجهیزات ویدئوکنفرانس تولیدی خود با Skype for Business   داشتنه اند.

بعضی از راهکار های نرم افزاری در دنیا نیز با استفاده از پروتکل SVC  طراحی شده اند، با ارائه لایسنس هایی امکان برقراری ارتباط تصویری با راهکار های سخت افزاری را امکان پذیر نموده اند. اما در این بین تنها کمپانی که توانسته راهکار نرم افزاری را با کمترین هزینه با راهکارهای سخت افزاری مقرون به صرفه و با کیفیت تلفیق نمایند کمپانی Aver  می باشد. این کمپانی تایوانی با بهرمندی از تیم R&D قوی تنها کمپانی در دنیا می باشد که توانسته است ارتباطات همزمان 16 نقطه ای را با کیفیت Full HD در یک ترمینال پیاده سازی نماید.

بسیاری از سازمان ها همانند مراکز آموزشی همیشه به دنبال راهکار ارتباط تلفیقی نرم افزاری و سخت افزاری بوده اند که با ارسال یک لینک دانشجویان  را از نقاط فیزیکی مختلف وارد جلسه نموده و پس از اتمام جلسه لینک ارتباطی فوق را غیر فعال نماید. این امر در دستگاه   SVC500  کمپانی Aver  به ساده ترین شکل و با کمترین هزینه ممکن (0.1 راهکارهای معمول دنیا) پیاده سازی شده و خوشبختانه در یک سال گذشته در بیش از 15 سازمان بزرگ در کشور اجرا و عملیاتی شده است.

وبکم های حرفه ای کمپانی اور همانند +VC520  با 12 برابر بزرگنمایی، قابلیت چرخش و ذخیره پوزیشن افراد و استفاده از میکروفن های  omnia director که قابلیت صدا برداری 360 درجه دارند بهترین راهکار برای رفع مشکل صدا و تصویر در سالن های کنفرانس که از راهکارهای نرم افزاری و ابری  استفاده می کنند می باشند اما بایستی توجه داشت که این تجهیزات هیچگونه تاثیری در زیرساخت ارتباطی و پهنای باند استفاده شده برای برقراری ارتباط نخواهند داشت.

جمع بندی نهایی

استفاده از راهکارهای استاندارد نرم افزاری برای برقراری ارتباطات فردی مانند موبایل ،تبلت و کامپیوتر امری اجتناب ناپذیر می باشد اما استفاده از راهکار نرم افزاری جهت استفاده در سالن های کنفرانس بزرگترین اشتباه می باشد که در میان مدت باعث صرف 10 ها برابر هزینه اولیه سخت افزارها خواهد شد.
تلفیق راهکارهای استاندارد نرم افزاری و سخت افزاری ویدئوکنفرانس (H323,SIP,WebRTC)  باعث کاهش هزینه های راه اندازی شده و درنهایت موفقیت پروژه ویدئو کنفرانس در یک مجموعه باعث حذف سفرهای استانی و کاهش هزینه ها با صرفه جویی در زمان و هزنیه های سفر خواهد شد.

همانطور که مشخص است قیمت ویدئو کنفرانس سخت افزاری به مراتب نسبت به ویدیو کنفرانس نرم افزاری بالاتر می باشد آن هم به دلیل وجود دوربین و میکروفن حرفه ای می باشد که مناسب سالن های کنفرانسی است، در صورتی که  ویدئو کنفرانس نرم افزاری مناسب استفاده شخص است که از طریق لپ تاپ، گوشی موبایل و تب لت تصمیم به برقراری ارتباط ویدئو کنفرانس دارد اما اگر از نرم افزار برای سالن کنفرانس استفاده شود نیازمند وب کم و میکروفن مخصوص می باشد که هم هزینه نسبتا بالایی دارد و هم از نظر کیفیت قابل مقایسه با تجهیزات  سخت افزاری ویدئو کنفرانس نمی باشد.
قیمت ویدئو کنفرانس چند نقطه ای با توجه به تعداد نقاط همزمانی گران تر از ویدئو کنفرانس تک نقطه ای میباشد، هرچه تعداد نقاط  شرکت کننده در یک جلسه ویدئویی به صورت همزمان بیشتر باشد  قیمت افزایش می یابد.اما در ارتباطات ویدیو کنفرانس تک نقطه ای شما تنها قادر به برقراری ارتباط بین دو نقطه خواهید بود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *